Як відомо, права людини у сфері охорони здоров’я в Україні захищені низкою ратифікованих міжнародних та національних документів. До того ж розпочата у 2016 році медична реформа забезпечує рівний доступ до якісних медичних послуг і сприяє розбудові системи охорони здоров’я так, щоб в її центрі був пацієнт, особливо коли це жінка, котра являє світу нове життя. Про безкоштовну допомогу при пологах розповіла на Українському радіо. Херсон заступниця директора Регіонального центру з надання БВПД у Херсонській області Олена Іпатенко.
Якщо вас цікавить дане питання і ви хочете з´ясувати, які послуги будуть безкоштовними у зв’язку з вагітністю та пологами відповідно до потреб пацієнтки, радимо прослухати/завантажити аудіофайл або ознайомитися з консультацією, яку для вас підготувала Олена Іпатенко.
Відповідно до Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» програма державних гарантій медичного обслуговування населення (програма медичних гарантій) – програма, що визначає перелік та обсяг медичних послуг (включаючи медичні вироби) та лікарських засобів, повну оплату надання яких пацієнтам держава гарантує за рахунок коштів Державного бюджету України згідно з тарифом, для профілактики, діагностики, лікування та реабілітації у зв’язку з хворобами, травмами, отруєннями і патологічними станами, а також у зв’язку з вагітністю та пологами.
В Україні стають безкоштовними послуги в пологових будинках. З 1 квітня 2020 року за кожну породіллю Національна служба здоров’я буде виплачувати медичним установам 8500 гривень. У цю суму входить весь пакет медичної допомоги для породіллі, включаючи за необхідності складні ситуації і кесарів розтин.
Послуги, які будуть безкоштовними у зв’язку з вагітністю та пологами відповідно до потреб пацієнтки:
- Надання медичної допомоги при пологах черговою акушерською бригадою.
- Ведення нормальних пологів.
- Проведення пологів у разі виникнення ускладнень.
- Проведення ургентного кесарево розтину.
- Проведення планового кесарського розтину (у закладах охорони здоров’я ІІ та ІІІ рівня перинатальної допомоги).
- Моніторинг стану роділлі, плода, породіллі та новонародженого.
- Зниження больових відчуттів у жінки під час пологів.
- Проведення лабораторних та інструментальних обстежень у цілодобовому режимі.
- Проведення інтенсивної терапії жінкам у випадку виникнення у них загрозливих для життя станів.
- Проведення заходів з первинної реанімації та стабілізації стану новонароджених.
- Проведення щеплень новонародженим та породіллям згідно з діючим календарем профілактичних щеплень.
- Проведення метаболічного скринінгу у новонароджених відповідно до діючих стандартів.
- Консультування жінок з питань грудного вигодовування і післяпологової контрацепції.
Підстави надання послуг:
- за направленням лікуючого лікаря;
- доставлення бригадою екстреної (швидкої) медичної допомоги;
- самозвернення пацієнток при розродженні (О80-О84).
Якщо в лікарні спробують вимагати гроші з породіллі або її рідних за стандартні послуги – то такий пологовий будинок втратить контракт з Національною службою здоров´я України.
Але якщо, приміром, жінка захоче палату поліпшеного типу чи особистого лікаря – за це доведеться заплатити певну суму додатково.
Правова допомога поруч
За безоплатною юридичною консультацією можна звернутися до одного з центрів або бюро правової допомоги, адреси та номери телефонів яких розміщені на офіційному сайті системи БПД за адресою https://legalaid.gov.ua.
Але у зв’язку з обмежувальними заходами, прийнятими Урядом України для запобігання поширенню коронавіруса COVID-19 і введенням карантину,
Регіональний центр з надання БВПД у Херсонській області повідомляє про можливість вирішити більшість праових питань без особистих візитів, а дистанційно.
Наступна програма вийде в ефір 21 березня.
Олена Іпатенко розкаже, як не стати жертвою торгівлі людьми.