назад

Моніторинговий візит до Володимир-Волинської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату I-III ступенів

20190409 140830Директор Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Волинській області Наталія Смолярчук та Регіональний представник Уповноваженого Верховної Ради України у Волинській області Любов Сітовська здійснили моніторинговий візит до Володимир-Волинської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату I-III ступенів.

Головна мета закладу – реалізація і задоволення права здобуття повної загальної середньої освіти та здійснення заходів із спеціальної допомоги та реабілітації дітей з вадами слуху.

Школа була заснована ще в 1945 році у місті Луцьку, а у 1946 році переведена в місто Володимир-Волинський. До школи-інернату зараховуються діти, які не реагують на гучний голос та голос розмовної гучності біля вуха, розрізняють окремі мовні звуки. Віковий склад вихованців від 6 до 20 років.

Під час візиту здійснювався моніторинг стану забезпечення прав вихованців школи-інтернату на отримання освіти та індивідуального розвитку, навчально-виховної та корекційної роботи дітей з недорозвиненим мовленням, реалізація права на гідні умови проживання.

Центр розрахований на 104 дітей. У 2018/2019 навчальному році у школі-інтернаті навчається 103 дітей з інвалідністю. Зокрема, 1 дитина, позбавлена батьківського піклування, 9 дітей-напівсиріт, 62 дітей, які перебувають на диспансерному обліку, 23 дитини з неповних сімей, 45 дітей з багатодітних сімей, 22 дитини, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС, 1 дитина-переселенець із зони АТО та 1 дитина учасника АТО.

У приміщенні школи є необхідні для організації освітньої та реабілітаційної роботи кабінети та майстерні. Створено 16 класних кімнат, наповнюваність яких становить від 5 до 8 дітей та 4 студії для гурткової роботи. На момент візиту у закладі перебувало 98 вихованців.

Територія та приміщення школи-інтернату, а також спальний корпус, у якому проживають 100 вихованців, перебувають в охайному стані. Зокрема, облаштована зона відпочинку, спортивний майданчик. В закладі чисто, затишно, доброзичлива атмосфера. Працівники закладу докладають зусилля для забезпечення належних умов проживання дітей. Налагоджені постійні тісні зв’язки з громадськими організаціями. Завдяки їхній допомозі вихованці в повній мірі забезпечені індивідуальними слуховими апаратами.

20190409 175721

Під час моніторингового візиту встановлено, що навчально-виховний процес учнів у спеціальній школі-інтернат організовано на належному рівні.

Вартість харчування на одного вихованця складає 75 гривень. У їдальні наявне меню, окрім цього є перспективне меню на 14 днів. Проте відсутнє дієтичне меню, хоча у закладі є особи, які його потребують. Харчуються вихованці 5 рази на день.

Варто зазначити, що вхід у приміщення школи-інтернату  обладнано належним пандусом.

Однак, серед недоліків – особи з інвалідністю не мають змоги подолати високі сходи і пороги, які є у приміщенні. Усі туалетні кімнати не обладнані спеціальними поручнями.

У навчальному закладі немає кнопки екстреного виклику, що є порушенням в організації особистої безпеки учасників освітнього процесу та майна. Також не дотримано організації порядку спілкування вихованців з близькими родичами, відсутній графік побачень та не ведеться журнал відвідування. Зокрема, немає кімнати для побачень із близькими родичами.

У закладі порушуються права вихованців на належну медичну допомогу. Графік медоглядів дітей-сиріт та інвалідів, школярів перших-четвертих класів існує, однак він не затверджений та не підписаний. Графіки медичного обстеження учнів решти класів взагалі відсутні. Планові медогляди, які мають проводитися фахівцями двічі на рік, з 2017 року проводяться раз на рік. За словами медичних працівників школи-інтернату, представники обласного дитячого територіального медичного об’єднання відмовляються проводити обстеження вихованців, пояснюючи це відсутністю можливості командирувати бригаду відповідних фахівців.

У закладі не забезпечено доступу до інформації. Зокрема, відсутня інформація на офіційному веб-сайті школи-інтернату щодо прийому громадян адміністрацією, а також відомості щодо доступу до публічної інформації. Не облаштовано спеціальне місце для роботи запитувачів з документами чи їх копіями. На стендах відсутні адреси та номери телефонів органів державної влади для звернень у разі порушення прав вихованців.

Представники адміністрації та персонал під час спілкування з моніторинговою групою відповідали на усі поставлені запитання, показували усю необхідну інформацію.

За результатами моніторингового візиту до Волинської обласної ради будуть направлені рекомендації щодо усунення виявлених проблем.

До слова, відповідний моніторинговий візит відбувся на виконання підписаного Меморандуму про співпрацю між Координаційним центром з надання правової допомоги та Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини, яким передбачено залучення працівників системи надання безоплатної правової допомоги до спільних моніторингових візитів до місць позбавлення волі, СІЗО, спеціальних виховних установ, військових частин, гауптвахт, дисциплінарних батальйонів, психіатричних закладів, пунктів тимчасового розміщення біженців, будинків дитини, дитячих будинків-інтернатів тощо.