4 травня поточного року зі слідчими відділів та відділень Головного управління Національної поліції в Запорізькій області було проведено заняття, у якому участь, у якості лекторів, прийняли директор Регіонального центру Павло Наливайко та начальник відділу організації надання безоплатної вторинної правової допомоги РЦ Володимир Антонцев.
Під час робочої зустрічі керівництва ГУНП в Запорізькій області з представниками Регіонального центру, що відбулася перед початком занять, заступник начальника ГУНП – начальник слідчого управління Степан Довгунь та заступник начальника організаційно-методичного відділу Головного управління Національної поліції в Запорізькій області Олександр Коробов відмітили актуальність та необхідність подібних навчань.
Зазначений захід було проведено з метою розгляду питань щодо проблемних моментів, які виникають під час інформування центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги про випадки затримання, адміністративного арешту або застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
Павло Наливайко на початку занять навів слухачам позитивну адвокатську практику у кримінальних справах, яка стала можливою, не лише завдяки плідній роботі адвокатів системи БПД, а й тому, що уповноваженими службовими особами органів МВС України було порушено вимоги кримінального процесуального законодавства та Порядок інформування центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги про випадки затримання осіб та застосування до таких осіб заходів дисциплінарного впливу. Не виконання зазначених вимог є порушенням прав людини на захист, що в свою чергу, активно використовується адвокатами під час захисту клієнтів у судових розглядів.
Наприклад, у 2016 році за зверненнями органів і підрозділів Головного управління Національної поліції України в Запорізькій області Регіональним центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Запорізькій області було видано 4453 доручень, з яких щодо затримань осіб – 2312.
Проте, відповідно до зареєстрованих в Регіональному центрі повідомлень про затримання, відносно 67 затриманих осіб було допущено порушення п. 2 Порядку інформування центрів з надання БВПД про випадки затримання, адміністративного арешту або застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 р. №1363 (далі – Порядок), а також ч. 4 ст. 213 КПК України в частині того, що уповноважена службова особа, яка здійснила затримання, зобов’язана негайно повідомити про це орган (установу), уповноважений законом на надання безоплатної правової допомоги, з яких:
- 65 осіб – посадовими особами органів і підрозділів ГУНП в Запорізькій області: слідчі – у 33 випадках, чергові – 4; оперативні співробітники – 7; інспектори – 3; інші співробітники – 20.
- 2 особи – інспекторами патрульної поліції м. Запоріжжя.
Протягом 1 кварталу 2017 р., за зверненнями органів і підрозділів ГУНП України в Запорізькій області РЦ було видано 846 доручень, з яких щодо затримань осіб – 338. З них відносно 24 затриманих осіб було допущено подібні порушення.
Саме тому Володимир Антонцев приділив значну увагу Порядку інформування центрів з надання БВПД про затримання особи, а саме механізму інформування центрів, відомостям, що повинні міститися у постанові на призначення адвоката, видам та строкам дії доручень, підставам заміни адвоката тощо.
Будемо сподіватися, що дві години, які було приділено молодшому складу слідчого управління пройшли не дарма, і під час проведення щоквартальної звірки відомостей щодо кількості переданих та зареєстрованих повідомлень про випадки затримання осіб із суб’єктами подання інформації у порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України, порушень прав людини на захист не виявиться.
За роз`ясненнями законодавства та консультаціями з правових питань можна звернутися безпосередньо до Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Донецькій та Запорізькій областях:
у Запорізькій області:
– адреса: пр. Соборний, 77, 8-й поверх, м. Запоріжжя
– телефон: (061) 224-44-50
– електронна пошта: office.zaporizhya@legalaid.gov.ua
у Донецькій області:
– адреса: вул. Зелiнського, 27а, м. Маріуполь
– телефон: (099) 768-25-67
– електронна пошта: office.donetsk@legalaid.gov.ua
Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги: 0-800-213103