назад

Не виплатили заробітну плату при звільненні: як стягнути?

До Любарського бюро правової допомоги за консультацією звернувся Сергій Хуст (ім’я та прізвище змінені з етичних міркувань, – прим. автора). Чоловік розповів, що працював на підприємстві, та після звільнення, отримав трудову книжку, проте не отримав повного розрахунку. В бухгалтерії підприємства йому пояснили, що через тимчасові фінансові труднощі повний розрахунок з ним буде проведено пізніше. Але на даний час товариство заборгованість по заробітній платі не виплатило. Просив порадити, що йому робити в цій ситуації.

Фахівчиня Любарського бюро правової допомоги Олена Зубко пояснила, що для захисту своїх прав можна звернутись до суду:

– в порядку наказного провадження ( у випадку коли вимога працівника про стягнення нарахованої, але не виплаченої заробітної плати є безспірною);

– позовного провадження ( у випадку наявного спору щодо розміру заборгованості з виплати заробітної плати та/або права на її отримання).

В порядку наказного провадження заявляється вимога працівника про стягнення нарахованої, але не виплаченої заробітної плати. Працівник має право звернутися до суду без обмеження строку. Для цього потрібно подати заяву про видачу судового наказу до суду першої інстанції за місцезнаходженням роботодавця або за місцем реєстрації заявника.

В порядку позовного провадження у разі наявності спору щодо розміру заборгованості працівник може звернутися з позовною заявою до суду за місцезнаходженням роботодавця чи місцем проживання/перебування позивача без обмеження строків.

При зверненні до суду в порядку наказного чи позовного провадження з вимогою про стягнення заробітної плати судовий збір не сплачується.

До позовної заяви мають бути додані документи, що підтверджують факт перебування у трудових відносинах з роботодавцем.

Також Сергію було роз’яснено, що він має право на отримання середнього заробітку за час затримки розрахунку (стаття 117 КЗпП України).

За юридичною консультацією звертайтесь до місцевих центрів та бюро правової допомоги. Адреси та телефони центрів з надання БВПД та бюро правової допомоги можна дізнатись, зателефонувавши на Всеукраїнську гарячу лінію правової допомоги 0-800-213-103 (цілодобово та безкоштовно зі стаціонарних і мобільних телефонів у межах України).