назад

Негайне повідомлення про затримання особи є обов’язковим

IMG 9931Необхідно пам’ятати, що у разі фактичного затримання особи, уповноважений орган (посадова особа)який здійснив затримання, зобов’язаний негайно повідомити про таке затримання за допомогою телефонного чи інших видів зв’язку регіональному центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги (надалі – регіональний центр) з урахуванням вимог частини третьої статті 261 Кодексу України про адміністративні правопорушення” та статті 19 Закону України “Про Державну прикордонну службу України”.

Згідно пункту 2 Порядку інформування центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги про випадки затримання, адміністративного арешту або застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 р. № 1363 (надалі – Порядок), уповноважений орган (посадова особа), який здійснив затримання також обов’язково надає відомості: прізвище, ім’я, по батькові та дата народження затриманої особи (якщо вони відомі); час та підстави для затримання особи; точна адреса місця для конфіденційного побачення адвоката із затриманою особою.

У разі, якщо Вам пропонують самостійно написати зізнання у вчиненні злочину – «явку з повинною», після чого нібито не буде сенсу в подальшому затриманні іIMG 9942 матимете змогу спокійно піти додому. Але треба завжди виважено та критично ставитися до подібних пропозицій і не піддаватись на такі умови звільнення.

Отже, радимо Вам, своїми діями не провокувати працівників органу, який здійснив затримання, не підписувати незаповнені документи або такі, де невірно викладені обставини і причини затримання або обставини скоєння злочину, відмовитись брати участь у будь-яких слідчих діях до прибуття захисника (адвоката).

Залучення захисника (адвоката) із регіонального центру відбувається окрім випадків, якщо особа запросила власного захисника. Однак така відмова відбувається не під час затримання, а після того як захисник (адвокат) прибув до уповноваженого органу (посадової особи), який здійснив затримання, та у присутності якого, особа відмовилася від послуг захисника (адвоката) у формі письмової заяви, копія якої подається адвокатом до відповідного регіонального центру (ч. 9 Порядку).

Якщо ж уповноважений орган (посадова особа), який здійснив затримання не повідомляє регіональний центр та ігнорує Ваші вимоги зробити це, то законодавство передбачає можливість повідомлення про затримання Вашими родичами за єдиним телефонним номером безоплатної правової допомоги – 0-800-213103. Розгляд повідомлень здійснюється регіональними центрами відповідно до їх компетенції та за умови отримання обов’язкових відомостей про ступінь споріднення із затриманою особою (ч. 3 Порядку).

Лише діючи в межах правових норм можна допомогти у цій ситуації та не стати жертвою свавілля.

IMG 9944У зв´язку з неоднозначним тлумаченням вимог законодавства у сфері надання безоплатної вторинної правової допомоги (БВПД), зокрема вищезазначеного Порядку, в частині призначення захисника іноземцям та особам без громадянства, з метою недопущення у Запорізькій області випадків порушення прав іноземців та осіб без громадянства на БВПД, 05 вересня Регіональним центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Донецькій та Запорізькій областях (надалі – Регіональний центр) проведено міжвідомчу робочу зустріч із залученням регіонального координатора взаємодії з громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Запорізькій області, територіальних представників органів Державної прикордонної служби України, органів Державної міграційної служби України, органів Національної поліції України, органів прокуратури України, органів Служби безпеки України.

IMG 9958 1

Учасниками міжвідомчої робочої зустрічі обговорювалися питання захисту прав затриманих осіб та недопущенню їх порушення, у тому числі права на БВПД. Особливу увагу було приділено виконанню Порядку у разі затриманих, з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення, іноземців та осіб без громадянства, їх права на БВПД.

Директор Регіонального центру   Павло Наливайко акцентував сподівання на плідну та довгострокову співпрацю і в подальшому, задля дотримання принципів державної політики у сфері надання безоплатної правової допомоги, забезпечення реалізації на теренах Запорізького регіону гарантованого Конституцією України права людини і громадянина на безоплатну правову допомогу.

Учасники міжвідомчої робочої зустрічі:

  •          директор Регіонального центру    Наливайко Павло Іванович;
  •          перший заступник директора Регіонального  центру  Кожемякіна Лариса Євгенівна;
  •          начальник відділу організації надання безоплатної вторинної правової допомоги Регіонального центру  Антонцев Володимир Георгійович;

запрошені:

  •          заступник начальника відділу нагляду за додержанням законів територіальними органами поліції при провадженні досудового розслідування та                     підтриманням державного обвинувачення прокуратури Запорізької області Табахов Анатолій Олександрович;
  •          начальник відділу протидії нелегальній міграції управління Державної міграційної служби у Запорізькій області Данько Олена Анатоліївна;
  •          начальник групи по роботі з іноземцями та адміністративного провадження  штабу Бердянського прикордонного загону Козлов Олександр Васильович
  •          старший інспектор з особових доручень управління забезпечення прав людини Національної поліції України Хоменко Людмила Володимирівна;
  •          старший  слідчий з особливо важливих справ слідчого відділу Управління Служби  безпеки  України в Запорізькій області Піскурьов Віталій Володимирович;
  •     оперуповноважений управління боротьби зі злочинами пов’язаними з торгівлею людьми Головного управління Національної поліції в Запорізькій області  Ткаченко Павло Анатолійович;
  •      старший  юристконсульт сектору правового забезпечення управління патрульної поліції в Запорізькій області Департаменту патрульної поліції          Малій Олександр Миколайович;
  •     регіональний координатор взаємодії з громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Запорізькій області  Бізденежний Сергій Романович.

IMG 9939IMG 9948До уваги! За безоплатною правовою допомогою, юридичними консультаціями та роз’ясненнями законодавства звертайтеся до центрів з надання безоплатної правової допомоги.

Адреси та телефони центрів з надання БВПД та бюро правової допомоги можна дізнатися зателефонувавши на Всеукраїнську гарячу лінію правової допомоги 0-800-213-103 (цілодобово та безкоштовно зі стаціонарних і мобільних телефонів у межах України).