15 лютого, у режимі онлайн відбувся захід з обміну практиками щодо взаємодії з органами прокуратури та адвокатами-посередниками з питань реалізації «Програми відновного правосуддя для неповнолітніх, які підозрюються у вчиненні кримінального правопорушення» в Закарпатській та Івано-Франківській областях.
Захід, ініційований керівництвом Регіонального центру з надання БВПД у Закарпатській області, має на меті підвищення ефективності реалізації програми відновного правосуддя шляхом обміну кращими практиками та врахування проблемних питань.
До обговорення реалізації програми в регіонах долучилися керівники Регіональних центрів з надання БВПД у Закарпатській та Івано-Франківській областях Василь Попадинець та Михайло Євчук, заступники – Лариса Фучко та Володимир Ковальчук, ,представники органів прокуратури, пробації та адвокати-посередники.
«Починаючи з 2020 року, система БПД Закарпаття долучилася до реалізації Програми відновного правосуддя для неповнолітніх. За цей час вже є 17 справ, 8 з яких позитивно вирішені, ще 8 перебувають на розгляді у суді. Медіацію забезпечують три сертифіковані адвокати-посередники», – зазначив директор Регіонального центру з надання БВПД у Закарпатській області Василь Попадинець.
Заступник директора Лариса Фучко поділилася: «Аби оптимізувати роботу з такими справами, ми домовилися з віддаленими прокуратурами про те, що вони надсилатимуть заяви сторін також електронною поштою, що дає можливість своєчасно опрацювати матеріали справ та прийняти рішення про участь у програмі».
Про особливості реалізації відновлення для неповнолітніх розповів адвокат-посередник Любомир Цебрик, наголосивши, що «специфіка Закарпаття в тому, що сторони, які потрапляють у медіацію, не завжди володіють українською мовою, і тому потребують залучення перекладача. Але це не зовсім ефективно, адже процес медіації вимагає комунікації і на психологічному рівні».
«За 2020-2022 роки на Іванофранківщині надійшло 7 заяв про участь у Програмі відновного правосуддя, – поінформував в.о. начальника відділу організації надання БВПД Регіонального центру Ігор Королик. – За результатами розгляду справ та проведеної медіації 6 із них успішно завершено”.
Начальник відділу захисту інтересів дітей та протидії домашньому насильству Іванофранківської обласної прокуратури Наталія Фільварок зазначила, що важливим є етап інформування сторін кримінального провадження, роз’яснення їм переваг і правових наслідків, які дає їм участь у Програмі відновлення. Адже роль прокурора полягає в активній участі на кожному з етапів: від роз’яснення підлітку її суті до прийняття рішення судом.
Про конкретні медійні справи на Франківщині розповіли адвокати-посередники Артур Доронін та Оксана Міськів. Директор філії ДУ “Центр пробації” в Івано-Франківській області Оксана Устимчук поділилася досвідом співпраці щодо реалізації відновлення неповнолітніх, зокрема, щодо забезпечення психолога із числа волонтерів.
Директор Регіонального центру з надання БВПД в Івано-Франкцівській області” Михайло Євчук виокремив коло проблем, які виникають у процесі реалізації програми. Чи не найбільше питань викликає процес залучення психолога. Цілком очевидно, що наразі недосконало прописаний алгоритм залучення психологів. Окрім того, потрібно залучати саме тих фахівців, які мають досвід комунікації з неповнолітніми.
Серед інших проблемних питань учасники онлайн зустрічі виокремили і питання врегулювання оплати послуг адвокатів-посередників та психологів.
Як зазначили учасники заходу, обмін досвідом та практиками є чудовою можливістю вдосконалити реалізацію проєкту у регіонах, застосувавши позитивний досвід колег та врахувавши проблемні питання.