назад

Оплата судових витрат не повинна бути перешкодою у відстоюванні своїх прав

ПрояваГоловний спеціаліст відділу представництва Володимир-Волинського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Ірина Проява зуміла відстояти в суді право клієнта на звільнення його від сплати судового збору у справі про визнання права власності на спадкове майно.

До Володимир-Волинського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернулась клієнтка з питанням визнання права власності своїх неповнолітніх та малолітніх дітей на спадкове майно після смерті їх батька.

У процесі підготовки позовної заяви до суду спеціаліст Центр з’ясувала, що позивачеві необхідно сплатити судовий збір у розмірі, що втричі перевищує сукупний прожитковий мінімум осіб відповідного віку. У разі його сплати сім’я опиниться у вкрай скрутному матеріальному становищі.

На підставі вищевикладених фактів та узгодження правової позиції з клієнтом щодо можливості звернення до суду стосовно звільнення від сплати судового збору, спеціалістом Центру разом з позовною заявою було підготовлене відповідне клопотання.

В результаті ухвалою Володимир-Волинського міського суду клієнта було повністю звільнено від сплати судового збору у справі про визнання права власності на спадкове майно.

Пропонуємо розглянути загальні правила звільнення від сплати судового збору при зверненні до суду з позовною заявою.

Важливим інститутом цивільного процесуального права, що дозволяє максимально врахувати фінансове становище та потреби сторін, є відстрочення та розстрочення сплати судового збору та судових витрат, зменшення їх розміру або звільнення від їх оплати. Досить детально це питання регламентує ст. 82 Цивільного процесуального кодексу України, а також ст. 8 Закону України “Про судовий збір”, відповідно до яких суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі.

Враховуючи майновий стан сторони, суд також може зменшити розмір належних до оплати судових витрат, пов’язаних з розглядом справи, або взагалі звільнити сторону від їх оплати.
Вищим спеціалізованим судом України з розгляду цивільних і кримінальних справ (далі – ВССУ) в пункті 1 Постанови Пленуму від 17.10.2014 р. № 10 “Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах” (далі – постанова Пленуму ВССУ від 17.10.2014 р. №10) стосовно даного питання також надано роз’яснення, згідно якого сплата судових витрат не повинна перешкоджати доступу до суду, ускладнювати цей доступ таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди самій суті цього права, та має переслідувати законну мету.

У зв’язку з цим, при здійсненні правосуддя у цивільних справах, суди повинні вирішувати питання, пов’язані з судовими витратами (зокрема, щодо відстрочення та розстрочення судових витрат, зменшення їх розміру або звільнення від їх сплати), у чіткій відповідності до Цивільного процесуального кодексу України, Закону України “Про судовий збір”, а також інших нормативно-правових актів України, забезпечуючи при цьому належний баланс між інтересами держави у стягненні судового збору за розгляд справ, з одного боку, та інтересами позивача (заявника) щодо можливості звернення до суду, з іншого боку.

У п. 29 постанови Пленуму ВССУ від 17.10.2014 р. № 10 зазначено, що єдиною підставою для відстрочення або розстрочення сплати судового збору є врахування судом майнового стану сторони, тобто фізичної або юридичної особи (наприклад, довідка про доходи, про склад сім’ї, про наявність на утриманні непрацездатних членів сім’ї, банківські документи про відсутність на рахунку коштів, довідка податкового органу про перелік розрахункових та інших рахунків тощо).
Клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно зі статтею 10 ЦПК повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Якщо ви опинились у подібній ситуації, не втрачайте надії. У вас є можливість скористатися відповідним правом. Фахівці Володимир-Волинського місцевого центру з надання БВПД допоможуть у складанні відповідного клопотання.

Адреса Центру:
Володимир-Волинський МЦ з надання БВПД знаходиться за адресою: м. Володимир-Волинський, вул. Устилузька, 19.
Тел.: (03342) 3-80-11, 3-80-16.
Е-mail: volodymyr-volynskyy.volyn@legalaid.gov.ua
Skype: Володимир-Волинський МЦ з надання БВПД.