назад

Підсумки моніторингу застосування нового кримінально-процесуального кодексу представили в Ужгороді

DSC04053    У вівторок, 14 березня, в Ужгороді  презентували підсумки «Моніторингу реалізації нового КПК України», який проводився в судах м. Київ. Захід відбувся за ініціативи Секретаріату Уповноваженого ВРУ з прав людини та за підтримки Ради Європи в рамках проекту «Підтримка реформи кримінальної юстиції в Україні».

    У презентації взяли участь заступник керівника Секретаріату Уповноваженого ВРУ з прав людини Олена Смірнова, представник Секретаріату УВРУ з прав людини в Закарпатській області Діана Швардак, заступник директора Регіонального центру з надання БВПД в Закарпатській області Лариса Фучко та адвокати, які надають безоплатну вторинну правову допомогу.

 DSC04055

DSC04056

    О.Смірнова розповіла, що предметом моніторингу були судові розгляди слідчим суддею, апеляційний розгляд скарг на ухвали слідчих суддів, підготовче провадження, апеляційний розгляд скарг на вироки та ухвали суду першої  інстанції тощо. Під час моніторингу було виявлено низку недоліків в організації роботи апарату суду, судового розгляду кримінальних проваджень.
    Серед них:  перешкоджання доступу до приміщення суду (без будь-яких перешкод потрапити до приміщення суду спостерігачі змогли лише у 50% візитів до райсудів м.Києва та у 20% візитів до Апеляційного суду), неналежне інформування на сайті суду (у 75% випадків інформація на веб-сайтах не відповідала дійсності) та інформаційних стендах про дату, час та місце проведення судових засідань,  відсутність доступу до судового засідання (судді та працівники суду відмовили моніторам бути присутніми на відкритих судових засіданнях слідчого судді у 82%), затримка початку або відкладання судового засідання (в 30% випадків була затримка початку судового засідання на годину, ще у 30% – на 20хв.).
    Також у процесі моніторингу зафіксовано недотримання суддями професійних стандартів поведінки:  користування телефоном та читання преси під час судового засідання, неналежний зовнішній вигляд, некоректне ставлення до учасників процесу тощо. 
    Серйозні недоліки виявлені і при застосуванні КПК під час судового розгляду іншими учасниками кримінального провадження, зокрема: у понад 80% випадків у підготовчому судовому засідання жоден із учасників кримінального провадження  не порушував перед судом питання щодо продовження зміни чи скасування запобіжного заходу;
через неявку адвокатів підготовче засідання відкладалося у 32% випадків; затримка з доставкою підозрюваних, які тримаються під вартою в   СІЗО; у 43% випадків судом було прийнято рішення про повернення обвинувального акту прокурору через допущені недоліки, що вказує на недотримання прокурорами вимог КПК у частині оформлення обвинувальних актів тощо.
    Насамкінець учасники заходу обмінялися думками щодо шляхів усунення недоліків, виявлених у результаті моніторингу реалізації нового кримінально-процесуального кодексу України.