назад

101

За даними Міністерства соціальної політики нині в Україні нараховується більш, ніж 1 700 000 тисяч тільки офіційно зареєстрованих внутрішньо переміщених осіб (ВПО). До того ж більшість з них становлять жінки і діти. Саме ця категорія ВПО стикається з безліччю економічних, соціальних, правових та інших проблем – житло, робота, опалення, одяг, продукти харчування, відновлення особистих документів, охорона здоров’я, освіта тощо.

       Найбільше внутрішньо переміщених осіб зареєстровано у Донецькій, Харківській, Запорізькій та Дніпропетровській областях. Саме в цих областях було заплановано проведення навчальних заходів для представників державних установ, які мають відношення до надання допомоги зазначеній категорії.

       30 та 31 січня поточного року пройшов дводенного семінару для представників державних установ Запорізької області, організований БО «Всеукраїнський благодійний фонд «ГОРЄНІЄ» за підтримки Німецького товариства міжнародного співробітництва GIZ за темою: «Проблеми соціально-правового характеру, що виникають у внутрішньо переміщених осіб на новому місці проживання».103

       Участь у навчанні прийняли фахівці центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги та бюро правової допомоги, Управління праці та соціального захисту, МНС тощо. У заході також взяли участь керівники державних установ області, а саме директор Департаменту соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації Ігор Міщан, директор Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Запорізькій області Павло Наливайко, заступник керівника ГУ Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Запорізькій області Микола Головань.

     102  Павло Наливайко поінформував про зміни, які були внесені до Закону України «Про безоплатну правову допомогу» і завдяки яким внутрішньо переміщені особи мають право на всі види правових послуг, передбачених частиною другою статті 13 вказаного Закону.

       Для більш ретельного, поглибленого вивчення та аналізу існуючих проблем ВПО правового характеру присутні були поділені на групи. Кожна з них розглядала окремі питання, серед яких особливості роботи з внутрішньо переміщеними особами при їх безпосередньому зверненні; проблеми соціального характеру, з якими стикаються внутрішньо переміщені особи під час переїзду на нове місце проживання; проблеми правового характеру, що виникають у внутрішньо переміщених осіб на новому місці проживання/перебування та законодавче врегулювання щодо реєстрації, поселення та проживання внутрішньо переміщених осіб. Допомагали в цьому учасникам семінару юрист БО «ВБФ «ГОРЄНІЄ» Артем Фоменко та радники Міністерства соціальної політики з питань ВПО в Запорізької області Анастасія Перепелиця.104

       Під час спільного обговорення основних проблем соціального та правового характеру, що виникають у внутрішньо переміщених осіб було виявлено та розроблено найбільш дієві механізми вирішення цих проблем. Після чого Артем Фоменко навів приклади кращих практик вирішення найпоширеніших правових та соціальних проблем зазначеної категорії.

       Другий день семінару було присвячено основним змінам в законодавстві, що стосуються прав та обов’язків ВПО; огляду судової практики у справах щодо захисту прав ВПО; обговоренню механізмів координації між державними установами щодо допомоги ВПО та пропозицій щодо внесення змін до чинних нормативно – правових актів, що стосуються внутрішньо переміщених осію.

       Психологи БО «ВБФ «ГОРЄНІЄ» розібрали з учасниками особливості психологічного стану ВПО та взаємодії і побудови конструктивних взаємовідносин з цією категорією осіб. Також були розглянуті конкретні рекомендації для зниження напруги у роботі з внутрішньо переміщеними особами.

      105 Проведення зазначеного заходу мало важливе значення, адже під час обговорень були окреслені основні проблемні питання, з якими звертаються внутрішньо переміщені особи з урахуванням специфіки Запорізького регіону та представлено кращі практики вирішення таких питань. А розроблена модель координації всіх залучених організацій в процес надання допомоги внутрішньо переміщеним особам та напрацьовані під час семінару рекомендації щодо створення нових та внесення змін в існуючі програми, які регулюють надання такої допомоги, допоможуть якісніше надавати різнобічну допомогу цій складній категорії громадян з величезною купою проблем.

Для отримання консультацій чи роз’яснень з правових питань можна звертатися безпосередньо до Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Запорізькій області:

– адреса: м. Запоріжжя, пр. Соборний, 77, 8-й поверх

– телефон: (061) 224-44-50

– Е-mail: office.zaporizhya@legalaid.gov.ua

– віртуальна приймальня Рубрика: «Поставити питання юристу» на сайті Регіонального центру http://zaporizhya.legalaid.gov.ua

Всеукраїнська гаряча лінія правової допомоги 0-800-213-103 (цілодобово та безкоштовно зі стаціонарних і мобільних телефонів у межах України)