У наші нелегкі часи все більше громадян прагнуть знайти роботу за кордоном. У цьому їм активно допомагають компанії, що займаються посередництвом у працевлаштуванні за кордоном. Разом з тим трапляється, що на цьому ґрунті громадян обманюють шахраї і повернути сплачені гроші, а часом і здоров’я, практично неможливо. Є і страшніші випадки, пов’язані з торгівлею людьми.
Аби поїздка за кордон на роботу не перетворилася на пекло необхідно дотримуватися деяких простих рекомендацій.
Для працевлаштування за кордоном на законній основі Ви повинні мати:
- Дійсний закордонний паспорт
- Відповідну робочу візу
- Трудову угоду із закордонним роботодавцем
- Дозвіл на роботу в країні призначення
Перед виїздом за кордон:
- Дізнайтеся про візу, яка Вам потрібна, зателефонувавши до консультаційного відділу при посольстві країни, до якої збираєтеся їхати, або перевіривши інформацію на їхній веб-сторінці.
- Якщо Ви шукаєте роботу за допомогою посередників, з’ясуйте, чи має фірма-посередник відповідну ліцензію, перевіривши «Перелік фірм, які отримали ліцензію на працевлаштування за кордоном» на веб-сторінці Державної служби занятості http://www.dcz.gov.ua/ або зателефонувавши до Міністерства праці та соціальної політики за номером 8-044-289-50-97 (години для перевірки ліцензій фірм-посередників пн-чт з 17.00 до 18.00).
- Уважно читайте трудовий договір (контракт) – він має бути складений зрозумілою для Вас мовою та містити повну інформацію про умови Вашого працевлаштування. Підпишіть угоду з роботодавцем (а не лише фірмою-посередником) до оформлення візи в посольстві. Якщо Вам пропонують підписати її за кордоном, або вже там шукати роботодавця, це найчастіше свідчить про нелегальне працевлаштування чи небезпеку бути ошуканим або навіть опинитися в рабстві.
Трудовий договір має бути оформлений письмово та містити наступні відомості про:
- номер, дату, місце укладення договору;
- роботодавця та його місцезнаходження;
- професійні вимоги до працівника;
- характер роботи, умови праці, тривалість робочого дня і відпочинку, про гарантовану працівнику мінімальну заробітну плату,
- розмір оплати праці, у тому числі за роботу у нічний та понаднормовий час, розмір премій, надбавок, відрахувань, а також термінах та способах виплати заробітної плати,
- організація проїзду та порядок покриття транспортних витрат до місця роботи і назад,
- умови оплаті та проживання за місцем роботи, умовах харчування;
- порядок та умови соціального страхування, медичного обслуговування;
- порядок відшкодування шкоди, заподіяної здоров’ю трудящого-мігранта в процесі його оплачуваної трудової діяльності (за умов нещасного випадку на виробництві, хвороби, інвалідності, смерті)
- права, обов’язки та відповідальність сторін;
- термін дії трудового договору;
- умови змін, дострокового розірвання, анулювання, або продовження договору;
- порядок вирішення спірних питань;
- визначення форс-мажорних обставин та дії сторін при їх настанні;
- реквізити сторін договору.
В договорі не повинно бути таких та подібних слів та виразів: «та інше», «інші види робіт», «за усною домовленістю», «тощо».
Договір повинен бути укладений зрозумілою для Вас мовою у двох примірниках. Один примірник видається працівнику, а другий залишається у роботодавця. Обидва примірники повинні мати ідентичний зміст, бути підписані Вами та роботодавцем, мати мокрі печатки роботодавця.
- Повідомте своїх родичів та близьких про деталі поїздки, залиште їм детальну інформацію про закордонного роботодавця, місце Вашого перебування, а також копію паспорта та інших важливих документи, що пов’язані з поїздкою (віза, страховий поліс, контракт, запрошення тощо). Домовтеся з родичами та близькими про кодову фразу, яка буде свідчити, що ви опинилися у скрутному становищі за кордоном.
- Заздалегідь знайдіть та візьміть із собою контактну інформацію посольства/консульства України та інших організацій, що надають допомогу мігрантам у країні, до якої збираєтесь.
Під час подорожі та за кордоном:
- Не довіряйте свої документи нікому, окрім уповноважених посадових осіб (представників прикордонних служб, поліції тощо). Ні в якому разі не залишайте свій паспорт в якості застави та не віддавайте його роботодавцям «для реєстрації» або з інших причин.
- Зареєструйтеся в українському посольстві або консульстві в країні, якщо плануєте там залишитися довше, ніж на три місяці.
- Зберігайте копії всіх важливих документів (віза, закордонний паспорт, національний паспорт, страховий поліс, контракт, запрошення тощо) у безпечному місці окремо від оригіналів.
- Підтримуйте постійний контакт з родичами та близькими, повідомляйте їм про зміну місця роботи або проживання.
Дізнатися більше можна зателефонувавши на Національну гарячу лінію з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів 0-800-505-501 (консультації надаються безкоштовно та на засадах анонімності та конфеденційності).
Для отримання консультацій чи роз’яснень з правових питань можна звертатися безпосередньо до:
Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Запорізькій області:
– телефон: (061) 224-44-50
– е:mail: office.zaporizhya@legalaid.gov.ua
– віртуальна приймальня Рубрика: «Поставити питання юристу» на сайті Регіонального центру http://zaporizhya.legalaid.gov.ua
Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги: 0-800-213-103 (діє цілодобово і безкоштовно)