“Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону”
Конституція України
Кожен повнолітній українець згідно зі статтею 121 Земельного кодексу України, має право на безоплатне отримання земельної ділянки із земель державної або комунальної власності. Фахівці центру пропонують алгоритм дій для безоплатного отримання земельної ділянки у відповідності з чинним законодавством.
Скільки землі можуть отримати українці безкоштовно
З досягненням 18-ти років кожен громадянин України може безкоштовно приватизувати п’ять ділянок землі під різні цілі: будівництво будинку, гараж, садівництво, особисте сільське господарство і для будівництва дачного будинку. В цілому, українцю можна розраховувати на безкоштовну приватизацію 2,28 га.
Згідно зі статтею 121 Земельного кодексу України, держава може передати громадянинові не більше 2 га для ведення особистого сільського господарства, для ведення садівництва – не більше 0,12 га. На будівництво житлового будинку в місті і селах виділяють різні площі землі, в селі можна одержати не більше 0,25 га, в селищах – не більше 0,15 га, в місті – 0,1 га. Для дачного будівництва в законі передбачено не більше 0,1 га і для гаража – не більш 0,01 га. Безкоштовна приватизація кожного виду земельних ділянок можлива тільки один раз, незалежно від того, чи є земля у членів родини.
Куди звертатися для отримання земельної ділянки
Отримати ділянку землі можна в будь-якому регіоні країни незалежно від місця проживання. Для приватизації землі необхідно знайти вільну ділянку. Залежно від того, де вона знаходиться – в межах міста, села, або району, до тих органів самоврядування і потрібно звертатися. Якщо земельна ділянка за межами населеного пункту, потрібно йти до територіального відділення Держгеокадастру – зазвичай, це землі для ведення садівництва або особистого сільського господарства. Сама земля нічого не коштуватиме громадянинові, але на оформлення документів необхідні витрати.
На шляху до отримання Свідоцтва про право власності на землю необхідно подолати деякі бюрократичні перепони, адже процес приватизації землі, на жаль, непростий.
Насамперед необхідно конкретно знати, де знаходиться земля і чи вільна вона. Найпростіше знайти ділянку в селі, ніж в місті. Перевірити, чи вільна земля, можна: на сайті «Публічна кадастрова карта України», відправивши офіційний запит про надання публічної інформації до місцевих органів влади або до Держгеокадастру.
Процедура отримання землі
Знаючи, яка ділянка вільна і чи можна її приватизувати, потрібно подати відповідну заяву до органу місцевого самоврядування. У ній повинні бути вказані приблизний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. Також необхідно додати до заяви карту або графічний малюнок, де зазначено місце розташування землі. Заява має бути розглянута протягом місяця.
Отримавши згоду сільради або мерії, можна розпочинати розробку проекту щодо відведення землі. Сама підготовка технічної документації землевпорядниками може зайняти від півроку до року.
Далі з проектом відведення землі слід звернутися до територіального органу Держгеокадастру України із заявою про державну реєстрацію земельної ділянки. Зазвичай, це робить землевпорядна організація, з якою укладався договір. Якщо всі документи в порядку і проект складений правильно, в перебігу двох тижнів кадастровий реєстратор видає витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку із зазначенням у ньому кадастрового номера.
З цієї випискою і екземпляром проекту землеустрою необхідно повернутися до розпорядника землі – місцевої ради або адміністрації, які затвердять проект і зареєструють в Міністерстві юстиції право власності. Після цього рада чи адміністрація приймає рішення про передачу у власність землі із зазначенням площі та її розміщення.
Щоб отримати останній документ – Свідоцтво про право власності на земельну ділянку, потрібно звернутися із заявою про держреєстрацію до Укрдержреєстру або до реєстратора Держгеокадастру. Заява може розглядатися протягом 14 днів.
Чому українці не йдуть за землею
Після прийняття Земельного кодексу, який гарантує право кожного громадянина на землю, першу хвилю бажаючих приватизувати ділянку зупинила бюрократія, яка, в підсумку, породила корупцію і міфи про те, що отримати землю законним шляхом неможливо.
Але, насправді, громадянами на початку оформлення документів робиться чимало елементарних помилок через те, що вони своєчасно не проконсультувалися з фахівцями. Слід зазначити, що саме учасники бойових дій звернули увагу українців на те, що можна отримати землю безкоштовно.
Роздачу землі можуть припинити
В решті решт, в результаті проведення реформ, земля стане повноцінним товаром і цілком можлива ситуація, за якої безкоштовне отримання землі може бути припинено. Хочеш землю – будь ласка, купуй, а далі – продавай або користуйся та плати податок. Звичайно, розмови щодо скасування приватизації йдуть і, можливо, це чекає на нас найближчими роками.
На цей час існують законопроекти зі змінами до земельного законодавства, які можуть скасувати виділення ділянок безкоштовно і не виключено, що вже з наступного року надання земельної ділянки може бути припинено. Очікувано, що з 2017 року будуть внесені зміни до статті 121 Земельного кодексу України, яка чітко регулює норми безоплатної приватизації. Є два проекти: один передбачає повну ліквідацію передачі права на землю, а другий передбачає обмеження, тобто надання землі окремим пільговим категоріям.
Поспішайте скористатися своїм правом вже сьогодні!
Для отримання правових консультацій та безоплатної правової допомоги необхідно звернутися до Першого запорізького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за адресою: м. Запоріжжя, проспект Соборний, 77 (другий поверх).
Режим роботи центру: з понеділка по п’ятницю з 8-00 до 17-00, субота, неділя вихідний. Тел.(061) 764-60-77
Новомиколаївське бюро правової допомоги за адресою: смт. Новомиколаївка, вул. Соборності, буд. 84.
Режим роботи центру: з понеділка по п’ятницю з 8-00 до 17-00, субота, неділя вихідний. Тел.(06144) 9-33-31
Всеукраїнська гаряча лінія правової допомоги 0-800-213-103 (цілодобово та безкоштовно зі стаціонарних і мобільних телефонів у межах України)