назад

Про інтеграцію ВПО у громаду Ужгорода йшлося під час засідання круглого столу

sokoty  1    У четвер, 22 березня, у бібліотеці-філії №2 в Ужгороді відбулося засідання круглого столу на тему «Інтеграція ВПО у приймаючу громаду м.Ужгород». Організатором заходу стала ініціативна група проекту «Сокоти свій Варош» у рамках проекту МОМ «Сприяння відбудові та сталому розв’язанню проблем ВПО та постраждалого від конфлікту населення України».

    До участі у заході долучилися представники управління праці та соцзахисту населення Ужгородської міськради, міського центру соцслужб для сім’ї, дітей та молоді, Регіонального центру з надання БВПД у Закарпатській області та Ужгородського місцевого центру з надання БВПД, громадських організацій, які працюють з внутрішніми переселенцями та ін.
   Учасники круглого столу обговорили питання практичних аспектів інтеграції ВПО у приймаючу громаду міста. Йшлося і про місцеві програми, спрямовані на підтримку ВПО та успішні кейси переселенців, які мешкають в Ужгороді. За офіційною статистикою у Закарпатській області налічується 3500 внутрішніх переселенців, а в обласному центрі їх проживає 1638. Прикладів успішної інтеграції у приймаючу громаду чимало. Серед них:  переселенець із Донецька, який нині є професором, викладачем в УжНУ,  талановита жінка – візажист, яка привезла своє бачення світової моди, стилю в Ужгород. Успішно реалізовує свій проект переселенка, яка завдяки проекту МОМу отримала необхідне обладнання, на якому виконує спецзамовлення з пошиву чохлів. Власну справу започаткував вимушений втікач, який починав із роботи у майстерні з ремонту взуття, а нині вже має власну торгову марку. На жаль, є й випадки, коли люди не можуть реалізувати себе в Ужгороді.
   Голова Закарпатської громадської жіночої організації «Веста» Інна Сабадош запросила внутрішніх переселенців та місцевих мешканців взяти участь у новому проекті МОМ з підтримки самозайнятості та мікропідприємництва «Зміцнення самозабезпечення переміщених осіб та громад, що постраждали від конфлікту в Україні». Адже це – шанс на започаткування власного бізнесу та інтеграції у приймаючу громаду. Наразі вже 25 осіб отримало гранти на започаткування власної справи, а нинішній проект передбачає отримання грантів не менш як для 120 осіб.
    Про правову підтримку внутрішно переміщених осіб поінформували представники системи БПД, наголосивши, що фахівці центрів та бюро завжди готові надати консультації та роз’яснення з проблемних питань, а за потреби –забезпечети представництво інтересів ВПО у судах, перед органами держави тощо за рахунок держави. Також фахівці розповіли про реалізацію правопросвітницького проекту Мінюсту «Я маю право!» та надали інформаційні матеріали для внутрішніх переселенців.

sokoty 3
   Працівник управління соцзахисту населення розповіла присутнім про «єдине вікно», куди можуть звертатися ВПО, та наголосила, що в управлінні у співпраці з Ужгородським місцевим центром з надання БВПД запрацював дистанційний пункт доступу до безоплатної правової допомоги, де переселенці також можуть скористатися правовою підтримкою.
   Голова ГО «Закарпаття – Донбас» Костантин Блажевич наголосив, що чи не найбільшою проблемою для внутрішніх переселенців і надалі залишається відсутність житла. Попри державну програму, яка передбачає отримання житла переселенцями за участі 50/50, це не вирішує проблему.
   Учасники заходу висловили свої пропозиції як покращити процес інтеграції ВПО у приймаючу громаду та домовилися про проведення спільних заходів, які сприятимуть цьому процесу. До речі, реалізація проекту «Сокоти свій Варош» є чудовим прикладом сприяння інтеграції ВПО у суспільство. У його рамках проводиться низка заходів для згуртування і навчання громади, участі в громадському житті Ужгорода із залученням представників влади, громадських організацій, тих, хто переїхав у наше місто і край, рятуючись від війни на сході України.