Учора, 30 серпня, у столиці відбулася зустріч представників Координаційного центру з надання правової допомоги та Моніторингової місії ООН з прав людини з метою обговорення потенційних напрямів співробітництва.
Учасниками зустрічі зі сторони Моніторингової місії ООН стали голова місії Фіона Фрейзер та радник з прав людини Сергій Курносенко, зі сторони Координаційного центру – перший заступник директора та заступник директора Мирослав Лаврінок і Сергій Троценко, а також начальниця управління забезпечення доступу до правової допомоги Олена Сінчук та головний спеціаліст відділу міжнародного співробітництва Олександр Дейнеко.
Учасники зустрічі обговорили особливості функціонування системи надання безоплатної правової допомоги (БПД) в Україні. Пані Фрейзер схвально відгукнулися щодо швидких темпів становлення системи, а також значного географічного покриття території України точками доступу до БПД. У свою чергу, вона розповіла про мандат Місії, основні напрями її діяльності та нещодавнє відкриття нових офісів Місії у Краматорську та Луганську. Представники Місії позитивно відзначили досвід своєї співпраці з центрами з надання безоплатної вторинної правової допомоги (БВПД) та адвокатами, які надають таку допомогу, у тих регіонах, де працюють представництва Місії.
Сергій Троценко розповів про актуальний стан та перспективні напрямки розвитку системи надання БПД. Мова в основному йшла про децентралізацію у системі; розробку та впровадження стандартів якості надання безоплатної первинної правової допомоги, а також вторинної правової допомоги у цивільних та адміністративних справах; людський потенціал та інституційну спроможність системи на сучасному етапі.
Особливо представників Місії цікавило дотримання норм законодавства щодо інформування про затримання осіб Національною поліцією та Службою безпеки України, а також форми реагування центрів з надання БВПД на порушення працівниками згаданих інституцій прав затриманих осіб, у тому числі права на БПД. Мирослав Лаврінок та Олена Сінчук розповіли про ситуацію у цій сфері та складнощі з налагодження співпраці з правоохоронними органами, відзначивши, однак, прогрес такої співпраці із Національною поліцією. Так, представників Місії ознайомили із відповідними заходами, що здійснюються регіональними центрами з надання БВПД, та надали відомі дані про дисциплінарні стягнення, що застосовуються до порушників.
Окремо розмова велася про умови та особливості роботи пунктів доступу до БПД, зокрема, мобільних консультаційних пунктів, що функціонують на постійній основі у складі фахівців-юристів центрів з надання БВПД, поблизу лінії зіткнення на Сході України, а також проблеми, пов’язані з браком адвокатів на цій території, та шляхи їх вирішення. Голова Місії в цілому позитивно відзначила готовність працівників системи БПД надавати правові послуги для людей навіть у таких складних та небезпечних умовах.
Після окреслення напрямків роботи та проблем, з якими стикаються обидві організації, учасники обговорили потенційні напрямки співробітництва. Так, зокрема, представники Місії висловили готовність надати методичну допомогу Координаційному центру у створенні тренінгових програм для адвокатів, особливо у питаннях, пов’язаних із захистом прав осіб, затриманих у зв’язку зі збройним конфліктом на сході України, а також – проводити регулярні зустрічі з представниками системи для обговорення актуальних проблем реформування сфери правосуддя в Україні та шляхів їх вирішення, та налагодити постійний обмін інформацією щодо дотримання прав людини, що становить взаємний інтерес.
Приєднуйтесь до сторінок Координаційного центру з надання правової допомоги у соціальних мережах: