назад

Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення

З метою обговорення порядку реалізації проекту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення», фахівчиня Жашківського бюро правової допомоги Ірина Черей провела робочу зустріч з помічником адвоката, що співпрацює з системою БПД та працівниками Уманського районного сектору № 1 філії Центру пробації в Черкаській області.

Під час зустрічі юристи обговорили механізм взаємодії уповноважених органів на реалізацію Програми, який встановлений Порядком реалізації проєкту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення», затверджений наказом Міністерства юстиції України, Генеральної прокуратури України від 21 січня 2019 року № 172/5/10.

«Відновне правосуддя – це підхід до реагування на протиправну поведінку та вчинення злочинів, який враховує баланс інтересів потерпілої особи, неповнолітнього та громади. Відновне правосуддя запрошує обидві сторони конфлікту до діалогу та дає можливість усім учасникам інциденту досягти спільного рішення та відновити справедливість», – наголосила Ірина Черей.

У рамках зустрічі окреслено за яких умов може застосовуватися  Програма:

  • по-перше – це наявність потерпілої сторони – фізичної особи, якій кримінальним правопорушенням завдано моральної, фізичної або майнової шкоди, а також юридичної особи, якій кримінальним -правопорушенням завдано майнової шкоди;
  • по-друге – вчинення неповнолітнім вперше кримінального проступку або нетяжкого злочину;
  • по-третє – визнання неповнолітнім факту вчинення кримінального правопорушення;
  • по-четверте – наявність згоди неповнолітнього і потерпілого на участь у Програмі.

Слід зазначити, що відновне правосуддя ґрунтується на таких принципах, як добровільність і самовизначеність сторін, конфіденційність, прийняття правопорушником відповідальності за свій вчинок, відшкодування завданої шкоди, активній участь сторін, залучення до процесу найближчого соціального оточення та нейтральністі медіатора.

Одна з особливостей Програми полягає у можливості застосування медіації, як альтернативного способу врегулювання конфлікту між сторонами кримінального провадження. Так, неповнолітня особа і постраждалий отримують шанс висловити свої думки і почуття стосовно інциденту і за допомогою кваліфікованого медіатора досягти згоди про відшкодування завданої шкоди та примиритися.

У ході зустрічі сторони обговорюють подію кримінального правопорушення, висловлюють свої переживання та проблеми, з якими зіткнулися внаслідок правопорушення. Учасники можуть ставити один одному запитання, при цьому медіатор не надає порад і не підказує сторонам рішень, він лише скеровує хід розмови.

Важливо, щоб під час спілкування неповнолітній був готовий взяти на себе відповідальність щодо вчинених ним дій та їх наслідків, мав можливість підтвердити своє каяття проханням про вибачення та виявленням співчуття до потерпілого.

По завершенню процесу медіації, між неповнолітнім та потерпілим укладається угода про застосування Програми відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення. Далі неповнолітній працює з психологом і обов’язково проходить призначені ресоціалізаційні заходи — це є ще однією особливістю проєкту.

Заходи ресоціалізації тривають від одного до чотирьох місяців та являють собою спрямовані індивідуально на конкретну дитину заходи, які дають можливість їй усвідомити і виправити ситуацію, яка склалася для потерпілого та громади, відшкодувати шкоду, пройти соціальну адаптацію у громаді. Це можуть бути індивідуальні заняття і тренінги з психологом, спрямовані на формування у неповнолітнього відповідних навичок — подолання стресу, підвищення самооцінки, розширення світогляду; курси психологічної корекції; робота в психологічних групах; спортивні секції; індивідуальна робота з психологом.

Якщо ж неповнолітній відшкодує шкоду і примириться з потерпілим, успішно пройде етап ресоціалізації, має шанс бути звільненим від кримінальної відповідальності чи отримати більш м’яке покарання.