назад
09.05.24

Розпочався стратегічний форум щодо впровадження механізмів доступу до позасудових способів врегулювання спорів через систему БПД

В Києві проходить стратегічний форум «Забезпечення доступу до позасудового врегулювання спорів через систему безоплатної правничої допомоги: відповідь на виклики воєнного стану». 

Мета – напрацювати стратегію розвитку діяльності системи БПД на 2024-2025 роки для впровадження механізмів доступу до позасудових способів врегулювання спорів, зокрема медіації.Переглянути трансляцію: https://bit.ly/4bzdNG5.

Як зазначає директор Координаційного центру з надання правничої допомоги Олександр Баранов, важливо залучати більше людей, які готові впроваджувати і популяризувати медіацію в суспільстві. Завдяки цьому зростатиме довіра людей до цього інструменту, що, своєю чергою, дозволить людям розв’язувати свої правові проблеми у позасудовий спосіб. 

«Ця зустріч допоможе запустити обговорення про те яким чином можна підвищити спроможність надання безоплатної правничої допомоги, зокрема, використовуючи медіацію та інші механізми альтернативного врегулювання спорів. Особливо звертаючи увагу на доступ до правосуддя для представників вразливих категорій населення», – відзначив головний радник ПРООН в Україні Філіп Пріс.

Перший день форуму проходить у панельних дискусіях, обговорюється доступність позасудового врегулювання правових спорів для вразливих груп населення, досвід та перспективи впровадження медіації в послугах системи БПД, механізм забезпечення проведення медіації для врегулювання конфліктів, що впливають чи можуть вплинути на законні права та інтереси дітей тощо. 

 

«Варто звернути увагу на важливість медіації як ефективного механізму вирішення спорів не тільки для громадян, але і для держави в цілому. В першу чергу через ті зобов’язання, які має Україна як держава-учасниця Ради Європи і сторона Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.  В основі конвенції покладено, що держава має не просто гарантувати права людини, але і створити ефективні засоби юридичного захисту. В цьому аспекті дуже важлива роль покладається саме на розвиток альтернативних засобів вирішення спорів, зокрема медіації. І якщо проаналізувати практику Європейського суду з прав людини, в своїх рішеннях суд підкреслює потенціал такого механізму для захисту прав людини на доступ до правосуддя, справедливий суд та ефективний засіб захисту», – зазначає уповноважена у справах Європейського суду з прав людини Маргарита Сокоренко.

Практичним досвідом поділилися медіатори, які співпрацюють з системою БПД. 

Так, один з кейсів стосувався двох неповнолітніх, які брали участь в програмі відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення. Хлопці вчинили шахрайські дії стосовно жінки, знайомої бабусі одного з підлітків. Дізнавшись, що жінка втратила важливі документи, хлопці зателефонували їй та запропонували їй повернути ці документи за винагороду. Звісно, ніяких документів хлопці не повернули, і разом з грошима отримали підозру у шахрайських діях.

Як зазначили медіаторки Ірина Бєлік і Антоніна Шостак, які здійснювали медіацію в цій справі, дуже важливим є зацікавлення та взаємодія всіх суб’єктів програми. Зокрема корисною стала інформація від органів пробації, в якій вони всебічно охарактеризували підлітків, їхнє соціальне оточення, як та з ким спілкуються хлопці, хто має на них вплив.  

Участь в програмі допомогла підліткам усвідомити свої дії і шкоду, яку вони заподіяли. А показним є те, що хлопці відшкодували заподіяну шкоду грошима, які заробили самостійно, власною працею.

Наступні два дні будуть присвячені практичній складовій, зокрема учасники працюватимуть над:

  • змістом документів (регламентів): рекомендації для юристів системи БПД щодо використання досудового врегулювання правових спорів, організації та надання допомоги в доступі до медіації, взаємодії з медіаторами, правопросвітницьких заходів;
  • механізмами надання послуг з медіації для врегулювання конфліктів, що впливають на інтереси дітей (кримінально-правові конфлікти за участю неповнолітніх, конфлікти у спорах, пов’язаних з виконанням Гаазької Конвенції (цивільно-правові аспекти міжнародного викрадення дітей); сімейні конфлікти (спори);
  • документами, що регулюють діяльність медіаторів, які залучаються системою БПД (правила проведення медіації; укладання договорів з медіаторами; стандарти надання послуг з медіації, моніторинг їх якості).

Довідково. Захід організовано Координаційним центром з надання правничої допомоги за підтримки проєкту «Сприяння безпеці людей в Україні шляхом реагування на багатовимірну кризу, спричинену війною», що фінансується Урядом Японії та впроваджується UNDP в Україні.