Стратегічний форум «Безоплатна правнича допомога дітям під час війни: кроки до вдосконалення»
Коли:
17 та 18 грудня.
Де:
очно у Києві та онлайн у Zoom + трансляція онлайн.
Мета форуму:
прокомунікувати з ключовими стейкхолдерами щодо підвищення доступності та якості безоплатної правничої допомоги та напрацювати відповідні пропозиції до вдосконалення послуг.
Щоб долучитися до обговорення, реєструйтеся для участі онлайн: https://legalaid-gov-ua.zoom.us/meeting/register/tZArce6sqj0rGNP5rfrbYERgHUI7jNV-9e7r#/registration та очікуйте підтвердження участі і посилання для підключення.
Трансляція на YouTube-каналі БПД без реєстрації: https://youtube.com/live/C013C_5WhWg?feature=share
Для кого цей захід:
- стейкхолдерів у сфері правової політики щодо захисту прав дітей і задоволення їх індивідуальних потреб в умовах воєнного стану, системи соціального захисту, системи правосуддя та здійснення досудового розслідування, примусового виконання рішень суду, здійснення наглядових та соціально-виховних заходів, що зачіпають права та інтереси дітей;
- працівників системи надання БПД);
- адвокатури;
- слідчих;
- прокурорів;
- суддів;
- працівників служб у справах дітей;
- працівників уповноважених органів з питань пробації.
Питання, які розглядатимуться на форумі
- Стратегічні виклики та перспективи у сфері захисту прав дітей в умовах воєнного стану та роль безоплатної правничої допомоги.
- Практика надання безоплатної правничої допомоги.
- Окремі стандарти якості надання безоплатної вторинної правничої допомоги дітям: адаптивність до рекомендацій ЄС.
- Підвищення професійного рівня надання безоплатної вторинної правничої допомоги (рекомендації, навчання).
- Вдосконалення процесів забезпечення механізмів дружньої до дитини системи правосуддя через систему надання безоплатної правничої допомоги.
- Міжсекторальна взаємодія: забезпечення доступу до безоплатної правничої допомоги у випадках захисту та відновлення прав, задоволення індивідуальних потреб дітей в умовах воєнного стану.
Програма форуму:
https://drive.google.com/drive/folders/1h_JHlWFus974J3apVV6sSQ4Su7rEyF8F
Захід організовує Координаційний центр з надання правничої допомоги за підтримки та у співпраці з Програмою підтримки ОБСЄ для України в межах проєкту “Підвищення доступу до юстиції через безоплатну правову допомогу»
Контекст
Одним із гарантованих законодавством правом дитини є доступ до правосуддя та забезпечення професійною правничою допомогою.
Закон України «Про охорону дитинства» гарантує всім дітям рівний доступ до БПД, необхідної для забезпечення захисту їхніх прав. Згідно з положеннями Закону України «Про безоплатну правничу допомогу» діти мають право на всі види правничих послуг.
За період з 2022 по жовтень 2024 років центрами з надання БПД було забезпечено надання правничих послуг понад 10 тисячам дітей. До них належать як консультації та роз’яснення з різного роду правових питань, так і представництво інтересів у цивільних, адміністративних справах та кримінальних провадженнях.
За вказаний період системою БПД було забезпечено призначення захисників майже 6 000 неповнолітнім, які вчинили кримінальне правопорушення або суспільно небезпечне діяння.
Протягом останніх років в Україні, у тому числі в рамках євроінтеграційних процесів, пілотується та впроваджується ціла низка ініціатив, спрямованих на впровадження стандартів правосуддя, дружнього до дитини.
На базі системи БПД реалізуються пілотні механізми: залучення психологів до кримінальних проваджень за участю малолітніх, неповнолітніх осіб через регіональні/міжрегіональні центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги; програма відновного правосуддя за участю неповнолітніх, які є підозрюваними, обвинуваченими у вчиненні кримінального правопорушення.
Адвокати, які залучаються до надання безоплатної вторинної правничої допомоги, та центри відіграють вагому роль у захисті та представництві інтересів дітей у кримінальному процесі, адміністративних та цивільних справах.
Нерідко питання належного захисту прав та інтересів дітей залежить від особливостей реалізації державою тих гарантій, у тому числі соціальних, які мають діти, їх індивідуальних потреб, а також особливостей реалізації механізмів, які мають забезпечувати дітям належні правові процедури під час здійснення досудового розслідування, доступу до правосуддя, примусового виконання рішень суду та інших органів, здійснення наглядових та соціально-виховних заходів, що зачіпають права та інтереси дітей.
Доступність та якість надання БПД потребують постійного вдосконалення внаслідок різних факторів: зміни законодавства, зміни у механізмах державних гарантів, у тому числі соціальних, стану реагування на порушення прав органами поліції та прокуратури, доступу людей до правосуддя, тенденцій судової практики, стану розвитку територіальних громад в Україні в умовах децентралізації, впливу наслідків воєнного стану в Україні, рівня ментального здоров’я людей тощо.
Запрошуємо зацікавлених сторін взяти участь у форумі.