18 вересня відбувся тренінг з кримінально-процесуальних питань для надавачів безоплатної первинної правової допомоги, реалізований Регіональним центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Сумській області в межах співпраці Координаційного центру з надання правової допомоги з Радою Європи щодо реалізації проекту “Подальша підтримка реформ кримінальної юстиції в Україні”.
Зі вступним словом до учасників тренінгу звернулася директор Регіонального центру з надання БВПД у Сумській області Олена Демченко. Вона наголосила на важливості підвищення кваліфікації спеціалістів, що надають безоплатну правову допомогу для збільшення ефективності діяльності системи БПД.
Перед початком заходу модератор – заступник директора Регіонального центру з надання БВПД у Сумській області Валентина Волобуєва проінформувала присутніх щодо програми тренінгу та наголосила на можливості висловити власні враження та пропозиції щодо його організації та проведення шляхом анкетування. Метою останнього є підвищення рівня проведення подібних заходів в подальшому.
Після цього присутні перейшли безпосередньо до навчання. Учасникам було запропоновано розглянути такі питання:
– подання заяви про злочин;
– статус та права потерпілого;
– правова допомога при домашньому насильстві;
– виклики слідчого, прокурора, суду;
– права та обов’язки свідків;
– арешт майна: права підозрюваного, обвинуваченого, третіх осіб;
– затримання в кримінальному провадженні;
– правова допомога при жорстокому поводженні з затриманими;
– адміністративне затримання;
– запобіжні заходи;
– виконання вироку;
– видача Україні засуджених в інших країнах;
– доступ до медичної допомоги в місцях несвободи;
– оскарження дій, бездіяльності, рішення слідчого, прокурора на досудовому розслідуванні;
– реалізація права на безоплатну правову допомогу.
Щодо цивільного позову у кримінальному процесі представникам центрів та бюро з надання безоплатної вторинної правової допомоги Сумщини розповів суддя Ковпаківського районного суду м. Суми Владислав Костенко.
«Цивільний позов –це письмова вимога про відшкодування завданої кримінально-протиправними діяннями шкоди. Ця вимога заявляється до підозрюваного, обвинуваченого або до особи, яка в силу закону несе цивільну відповідальність за цю шкоду. Форма та зміст позовної заяви регламентується цивільним процесуальним законодавством (ст. 119 ЦПК України)», – говорить він.
Розгляд кожного з зазначених питань відбувався в формі діалогу. Учасники мали змогу знайти відповіді на спірні запитання, що виникають в процесі їхньої діяльності, а також проілюструвати обговорювану ситуацію прикладом із власної професійної практики.
Присутні охарактеризували й безпосередньо нюанси надання безоплатної вторинної правової допомоги у кримінальному процесі.
«Якщо говорити про особливості отримання безоплатної вторинної правової допомоги ув’язненим, то центри з надання БВПД розглядають звернення засуджених до Регіонального центру, які подаються ними як через установу виконання покарання, так і самостійно. Якщо звернення про надання безоплатної вторинної правової допомоги надходить безпосередньо від ув’язненого, центру необхідно лише з’ясувати, в якому закладі утримується ув’язнений, після чого призначити йому адвоката, який безпосередньо надаватиме правову допомогу ув’язненому за рахунок держави», – зазначає Валентина Волобуєва.
Уся інформація, котру учасники прослухали потягом заходу була надана їм і в друкованому вигляді шляхом розповсюдження довідників з кримінально-процесуальних питань для надавачів безоплатної первинної правової допомоги, підготовлених в межах проекту Ради Європи «Подальша підтримка реформи кримінальної юстиції в Україні». З їх допомогою присутні зможуть поширювати актуальну інформацію в колі своїх колег.