назад
20.03.15

У Чернівцях обговорили питання співпраці адвокатури та центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги

0219 березня 2015 року в приміщенні Чернівецької облдержадміністрації за ініціативи Чернівецького обласного центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги відбувся круглий стіл на тему “Підвищення професіоналізму адвокатів як невід’ємний елемент ефективності системи БВПД”.

Порядок денний засідання включав обговорення наступного кола питань:

  • які вимоги до професійної етики адвокатів постають у зв’язку з реалізацією на практиці ст. 53 Кримінального процесуального кодексу України (залучення захисника до проведення окремої процесуальної дії)?
  • яке співвідношення конституційних прав на захист, на вільний вибір захисника та на безоплатну правову допомогу? які можливості для вільного вибору захисника у випадку надання безоплатної вторинної правової допомоги?
  • як запобігти залученню до кримінальних проваджень «міліцейських адвокатів» слідчими?
  • як удосконалити порядок та умови проведення конкурсу адвокатів для надання безоплатної вторинної правової допомоги?
  • якими повинні бути умови укладення контрактів між адвокатами та центрами з надання безоплатної правової допомоги?
  • яка практика роботи комісій з оцінювання якості, повноти та своєчасності надання адвокатами безоплатної правової допомоги?
  • скільки і які саме скарги надходять на адвокатів у зв’язку з наданням ними безоплатної вторинної правової допомоги? що слід у зв’язку з цим слід врахувати у своїй роботі центрам з надання безоплатної вторинної правової допомоги?
  • як забезпечити прозорість при розподілі справ між адвокатами з метою підвищення якості надання безоплатної вторинної правової допомоги та запобігання корупції?
  • якими повинні бути стандарти якості надання безоплатної правової допомоги в цивільних і адміністративних справах?
  • як ради адвокатів регіонів можуть використовувати модель і ресурси каскадних тренінгів системи безоплатної правової допомоги для підвищення кваліфікації адвокатів?
  • чи доцільно й надалі приховувати прізвища адвокатів у рішеннях ВКДКА і КДКА? як це узгоджується з публічно-правовою природою інституту адвокатури та необхідністю підвищення етичних стандартів адвокатської діяльності?
  • як забезпечити спільними зусиллями рад адвокатів регіонів та центрів з надання безоплатної правової допомоги подальшого виділення робочих приміщень для адвокатів, насамперед, у судах першої інстанції?

Обговорення пройшло у гострій дискусії з приводу подальшого функціонування системи БПД під патронатом Міністерства юстиції України. Представники Ради адвокатів регіону наголошували на необхідності переходу системи безоплатної правової допомоги до органів адвокатури України з метою уникнення втручання держави у роботу адвокатського корпусу. Також було запропоновано ліквідувати інститут конкурсного відбору адвокатів як такий, що ревізує вже підтверджену кваліфікацію адвоката. Крім того, було висловлено думку про відміну застосування стандартів якості у роботі адвокатів як зайву бюрократичну процедуру.

На противагу цьому директором Чернівецького центру БВПД було зауважено, що всі викладені міркування ґрунтуються на безпідставних, відсутніх як на практиці так і в теоретичній площині побоюваннях, породжених політичною доцільністю. Навпаки, практика доводить, що використання стандартів якості надання безоплатної вторинної правової допомоги в кримінальному процесі надає в розпорядження адвоката неабиякий інструмент його захисту, не говорячи вже про підвищення якості його послуг, а проведення конкурсів довело на практиці необхідність перевірки дійсного рівня кваліфікації претендентів. Щодо втручання держави у справи адвокатські, то жоден учасник дискусії не зміг навести приклад такого втручання у роботу захисника чи наявність будь якого тиску з боку державних інституцій, які забезпечують функціонування системи БПД.

Разом з тим учасникам круглого столу вдалось досягти спільних позицій щодо ролі професійної етики адвокатів, можливостей вільного вибору захисника в системі БПД, можливостей використання моделі і ресурсу каскадних тренінгів для підвищення кваліфікації адвокатів поза межами системи БПД, необхідності виділення робочих приміщень для адвокатів, насамперед, у судах першої інстанції тощо. З цих питань було внесено слушні пропозиції.   

Участь в заході взяли начальник Головного управління юстиції в Чернівецькій області; голова Ради адвокатів Чернівецької області; голова комісії з оцінювання якості, повноти та своєчасності надання адвокатами безоплатної правової допомоги, голова Чернівецького відділення Спілки адвокатів України; член Ради адвокатів, голова дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Чернівецької області;  член Ради адвокатів, голова кваліфікаційної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Чернівецької області; представники Чернівецького центру БВПД; адвокати-тренери, адвокати, які надають БВПД. 

Зі списком учасників, що взяли участь у заході, та його порядком денним можна ознайомитися тут.  

01
 
03
 
04
 
05
 
06
 

Приєднуйтесь до сторінок Координаційного центру з надання правової допомоги у соціальних мережах:

Facebook Facebook YouTube YouTube Google Google+