6 лютого поточного року відбулася публічна презентація результатів діяльності Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Донецькій та Запорізькій областях та підпорядкованих йому місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги разом з бюро правової допомоги у 2017 році.
Головною темою заходу була ефективна взаємодія установ системи безоплатної правової допомоги з організаціями-партнерами у 2017 році, тому і гостями були представники організацій партнерів, як з державного так і з громадського сектору.
На початку заходу, директор Регіонального центру Павло Наливайко зазначив, що плідна співпраця між установами системи БПД з органами місцевого самоврядування, органами виконавчої влади, державними установами та громадськими організаціями є запорукою всебічного дотримання прав людини.
Під час презентації результатів роботи присутнім було наведено дані щодо кількості наданої безоплатної вторинної правової допомоги підозрюваним та обвинуваченим у кримінальних провадженнях (також затриманим, заарештованим та засудженим). Гості заходу дізналися, що у 2017 році у кримінальних провадженнях послуги адвоката отримало близько 6500 осіб.
Що стосується місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги та бюро правової допомоги, то у 2017 році, то до МЦ звернулося більше ніж 28 з половиною тисяч осіб.
Свої правові проблеми за допомогою адвокатів, послуги яких оплатила держава, вирішили майже 3700 мешканців Запорізького краю. Крім адвокатів, інтереси осіб в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами можуть представляти фахівці місцевих центрів та бюро правової допомоги. Можливістю отримати безоплатну вторинну правову допомогу від фахівців місцевих центрів та бюро правової допомоги вже скористалося 470 осіб.
Найчастіше до установ системи БПД мешканці області звертаються з питаннями, що стосуються соціального забезпечення, сімейного, спадкового, земельного, житлового та трудового права.
До вразливих категорій населення, які потребують допомоги, відносяться учасники Антитерористичної операції та внутрішньо переміщені особи. Вони також звертаються до місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги та бюро правової допомоги. Наприклад, з питаннями, що стосуються земельного, житлового права, або соціального забезпечення звернулося майже 540 учасників АТО. А з питаннями, щодо сімейного, трудового, спадкового права, і також соціального забезпечення (надання статусу ВПО, поновлення пенсійних виплат) – більше 1000 переселенців.
Також Павло Наливайко поінформував учасників заходу, що 7 січня 2018 року набрав чинності Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», яким внесено зміни до Закону України «Про безоплатну правову допомогу». Зокрема, розширено доступ до безоплатної вторинної правової допомоги для осіб, які постраждали від домашнього насильства або насильства за ознакою статі, а також – для дітей. Зазначені категорії, як і інші, що є суб’єктами права на безоплатну вторинну правову допомогу, мають можливість скористатися усіма видами правовими послугами.
Також було приділено увагу посиленню правових можливостей і правової спроможності представників вразливих груп, територіальних громад та спільнот, а саме проведенню, спільно с партнерами, правопросітницьких заходів та інформувань. Наприклад, у 97 населених пунктах Запорізької області було проведено 1349 правопросвітницькі заходи.
Що стосується співпраці з міжнародними партнерами, то у 2017 році завдяки Німецькому товариству міжнародного співробітництва GIZ в Україні було відкрито 9 дистанційних пунктів доступу до системи безоплатної правової допомоги у віддалених районах області, а завдяки Програмі розвитку ООН – мобільні пункти надання безоплатної правової допомоги на контрольних пунктах в’їзду-виїзду «Майорськ», «Мар’їнка», «Новотроїцьке».
Успішною співпрацею з органами місцевого самоврядування можна вважати прийняття у 2017 році 8 Програм розвитку та функціонування системи безоплатної правової допомоги у містах, районах області та у об’єднаних територіальних громадах.
Також у заході прийняли участь представники Управління «Дніпровська міжрегіональна ресурсно-комунікаційна платформа» Координаційного центру з надання правової допомоги. Начальник Управління Яніна Татасова презентувала підсумки діяльності Управління «Дніпровська міжрегіональна ресурсно-комунікаційна платформа» Координаційного центру з надання правової допомоги у 2017 році та напрямки розвитку у 2018 році. Запоріжці мали можливість дізнатися, окрім результатів роботи установи, які відкриваються перспективи співпраці з зазначеним Управлінням.
За безоплатною правовою допомогою, юридичними консультаціями та роз’ясненнями законодавства звертайтесь до установ системи безоплатної правової допомоги:
- Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Донецькій та Запорізькій областях – м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 77, 8-й поверх, тел. (061) 224-44-50, офіційний сайт: zaporizhya.legalaid.gov.ua, ел.адреса: office.zaporizhya@legalaid.gov.ua
- Перший запорізькій місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги – м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 77, 2-й поверх, тел. (061) 764-60-77, ел.адреса: zaporizhya1.zaporizhya@legalaid.gov.ua
- Другий запорізькій місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги – м. Запоріжжя, майдан Профспілок, буд. 5, тел. (061) 239-07-07, ел.адреса: zaporizhya2.zaporizhya@legalaid.gov.ua
- Мелітопольський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги – м. Мелітополь, вул. Вакуленчука, буд. 99, тел. (096) 523-98-55, ел.адреса:melitopol.zaporizhya@legalaid.gov.ua
- Бердянський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги – м. Бердянськ, вул. Свободи, 115/Богуславського, буд. 8, 1-й поверх (будівля санепідемстанції), тел. (06153) 4-89-42, ел.адреса:berdyansk.zaporizhya@legalaid.gov.ua
- Маріупольський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги – м. Маріуполь, пр. Нахімова 82, тел : (0629)474-695, (050) 951-28-81, електронна адреса: mariupol.donetsk@legalaid.gov.ua
- Краматорський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги – м. Краматорськ, вул. Академічна, буд.20, телефони: 099-266-91-62, електронна пошта: kramatorsk.donetsk@legalaid.dn.ua