На запрошення Інституту миру і порозуміння та Верховного суду України в приміщенні конференц-залу Івано-Франківського міського суду 11 вересня в.о. директора Регіонального центру з надання БВПД в Івано-Франківській області Володимир Ковальчук взяв участь у презентації проекту «Впровадження відновного правосуддя в Україні».
Проект «Впровадження відновного правосуддя в Україні» реалізується за підтримки Фонду Демократії Організації Об’єднаних Націй (UNDEF) та передбачає розробку механізму впровадження відновного правосуддя в систему кримінального судочинства в Україні шляхом створення пілотних майданчиків відновного правосуддя в шести регіонах України (Одеса, Харків, Івано-Франківськ, Львів, Сєверодонецьк, Миколаїв), підвищення обізнаності та запровадження програм медіації в кримінальних справах.
Відновне правосуддя є однією з форм правосуддя, яка передбачає створення умов для примирення потерпілих і правопорушників та усунення спричинених кримінальним правопорушенням наслідків. Це дає змогу досягти якнайкращого співвідношення інтересів потерпілого та відповідальності правопорушника.
Фокус з «вини» порушника зміщується на «відповідальність» за скоєне. Завдяки процесу медіації потерпілий та порушник почнуть спілкуватись. Потерпілий зможе описати пережите, а порушник пояснити мотиви свого вчинку. Це дасть змогу потерпілому психологічно пережити те, що відбулося і відновити почуття безпеки. Порушник отримає змогу бути вислуханим, взяти відповідальність за скоєне та залагодити шкоду.
В.о. директора Регіонального центру з надання БВПД в Івано-Франківській області Володимир Ковальчук в обговоренні зауважив, що відновне правосуддя є новим, сучасним підходом до реагування на протиправну поведінку та вчинення злочинів, який враховує баланс інтересів громади, потерпілої особи та правопорушника.
Проект у кожному регіоні будуть представляти троє підготовлених медіаторів (посередників у конфлікті). Вони співпрацюватимуть з судами, поліцією, прокуратурою та органами соціального захисту. На Івано-Франківщині медіаторами працюватимуть Мирослава Аннюк, начальник відділу Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, адвокат, Олена Помазановська, голова обласної організації Всеукраїнської профспілки адвокатів України, адвокат, Євгенія Чмихова, член Національної асоціації медіаторів, Асоціації сімейних медіаторів, адвокат.
Під час зустрічі було презентовано основні завдання проекту. Також відбулось активне обговорення механізму передачі справ на медіацію та вплив відновного правосуддя на розвиток безпечних та мирних громад. В обговоренні взяли участь прокурори, судді у кримінальних справах, представники служби пробації, соціальних служб, викладачів вузів, громадські організації, що працюють із вразливими групами, медіатори, які пройшли навчання базовими навичками ведення медіації між потерпілим та правопорушником.
Проект триватиме до квітня 2020 року і має на меті популяризувати медіацію між потерпілим і правопорушником у кримінальних справах та впровадити відновне правосуддя в Україні. Учасники пілотного проекту спільно з експертами кримінальної юстиції розроблять рекомендації щодо застосування механізму медіації у кримінальних справах. Впровадження відновного правосуддя посилить відчуття справедливості в учасників судових процесів та підвищить довіру до системи правосуддя.
Впровадження відновного правосуддя в Україні реалізується громадською організацією «Інститут миру та порозуміння» у партнерстві з Верховним Судом, за підтримки Фонду демократії Організації Об’єднаних Націй (UNDEF).