Нещодавно представники Чортківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги та центру соціальних служб для дітей, сім’ї та молоді Чортківської міської ради провели інформаційну бесіду правового характеру з учнями Чортківської загальноосвітньої школи-інтернат І-ІІІ ступенів.
У зв’язку із зростанням кількості правопорушень, проявів антисоціальної поведінки серед неповнолітніх, існує потреба активно впроваджувати заходи з правового інформування учнів шкіл, з метою розвитку у них правового мислення, формування у дітей звички діяти відповідно до закону та прищеплювати правові знання.
Отож, Олена Овсинська розповіла школярам про загальні права дитини, які визначені міжнародним та українським законодавством і шляхи захисту у разі їх порушення.
“Так, ст. 2 Закону України «Про охорону дитинства» зазначає, що цей Закон ґрунтується на Конституції України, Конвенції ООН про права дитини та міжнародних договорах. Кожна дитина має право на життя, охорону здоров’я, освіту, соціальний захист і всебічний розвиток. Крім того, права дитини виділені окремими статтями Сімейного, Цивільного, Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України, а також регулюються такими законами, як: «Про оздоровлення та відпочинок дітей», «Про попередження насильства в сім’ї», «Про соціальну роботу з сім’ями, дітьми та молоддю» тощо”. – проінформувала Олена Овсинська.
Також учні ознайомилися з видами адміністративної та кримінальної відповідальності неповнолітніх, видами покарань, які застосовуються у разі вчинення правопорушення, правилами поведінки під час затримання працівниками поліції та участі неповнолітніх у судовому процесі.
ВАЖЛИВО:
Якщо неповнолітнього затримав представник правоохоронних органів:
1. Відповідай спокійно на запитання працівника поліції, не бійся, не говори неправду;
2. Дізнайся підставу свого затримання;3. Повідом представникам закону номер телефону батьків або зателефонуй їм сам;
4. Зафіксуй час затримання та вимагай, щоб він був зазначений у протоколі;
5. Май при собі будь який документ, який може засвідчити твою особу (наприклад, учнівський або студентський квиток);
6. Запиши імена поліцейських, з якими ти спілкуєшся;
7. Повідом поліцейського, що ти неповнолітній.
Права неповнолітніх при затриманні:
1. Зателефонувати батькам.
2. Право відмовитися підписувати документи та давати пояснення.
3. Допит проводиться у присутності батьків або педагога.
4. Право на відпочинок через 1 годину допиту.
5. Допит проводиться не більше двох годин на день.
Номери телефонів, які варто запам’ятати!
0 800 500 225 або 772 – Національна дитяча «гаряча лінія»;
0 800 501 720 – Уповноважений Верховної Ради з прав людини.
Також нагадуємо, що звернутися до Чортківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги можна за адресою: 48500, м. Чортків, вул. Шевченка, 54, тел.: (03552) 2-09-50.
Для цілодобового доступу громадян до безоплатної правової допомоги діє єдиний телефонний номер 0-800-213-103.