Учасники бойових дій та члени сімей загиблих Захисників і Захисниць України найчастіше звертаються до системи безоплатної правової допомоги щодо вирішення різного роду спорів у сфері цивільного законодавства. Найпоширеніше питання – оскарження рішень, дій та бездіяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
З 1 січня 2021 року по 31 жовтня 2022 року безоплатну вторинну правову допомогу (захист від обвинувачення, представництво інтересів у суді та інших державних органах, складення документів процесуального характеру) отримали понад 38,6 тис. учасників бойових дій та членів сімей загиблих ветеранів війни, членів сімей загиблих Захисників і Захисниць України.
Кожне четверте звернення, яке надійшло цього року, щодо надання безоплатної вторинної правової допомоги – від учасників бойових дій та членів їхніх сімей, а також родин загиблих Захисників і Захисниць України.
«Найчастіше такі особи зверталися щодо вирішення різного роду спорів у сфері цивільного законодавства, а також з питань сімейного, адміністративного, житлового права та їх соціального забезпечення», – розповіла перша заступниця директора Координаційного центру з надання правової допомоги Оксана Василяка.
Зокрема, найпоширеніші питання стосувалися оскарження:
- дій органів соціального захисту населення в частині відмови у здійсненні перерахунку разової грошової допомоги до 5 травня;
- дій органів Пенсійного фонду України стосовно відмови у здійсненні перерахунку пенсії та зобов’язання здійснити певні дії;
- рішення про зняття з квартирного обліку та поновлення житлових прав військовослужбовця;
- постанови військово-лікарської комісії.
Інші звернення стосувалися розірвання шлюбу, стягнення невиплаченої суми індексації грошового забезпечення, оскарження наказу про притягнення до дисциплінарної відповідальності, стягнення грошової компенсації за невикористані дні додаткової відпустки учаснику бойових дій тощо.
Так, до Хустського бюро правової допомоги звернувся учасник бойових дій Володимир щодо представництва його інтересів у справі щодо перерахунку суми недоплаченої частини щорічної разової грошової допомоги за 2022 рік.
Відповідно до статті 12 частини 5 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» Володимир має право на отримання щорічної разової грошової допомоги, яка виплачується до 5 травня, за 2022 рік у розмірі п’яти мінімальних пенсій за віком. Але в управлінні соціального захисту населення йому було відмовлено у виплаті щорічної разової допомоги в належному розмірі, і чоловік вирішив звернутися до суду.
Для представництва його інтересів в суді було призначено адвоката Івана Бочкора, який співпрацює з системою БПД. Адвокат підготував адміністративний позов до суду про визнання протиправною бездіяльність управління соціального захисту населення та зобов’язання вчинити дії.
Суд зобов’язав Управління соціального захисту населення нарахувати та виплатити Володимиру недоплачену щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2022 рік, як учаснику бойових дій, у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, виходячи з розрахунку мінімальної пенсії за віком, встановленої Законом України «Про Державний бюджет на 2022 рік», з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішення набрало законної сили. Володимир відновив своє право, як учасник бойових дій, на отримання щорічної одноразової допомоги у належному розмірі.
Рішення суду у Єдиному державному реєстрі судових рішень https://reyestr.court.gov.ua/Review/106432829#
«Задля максимального наближення правових послуг до соціально вразливих категорій осіб працівники місцевих центрів організовують та забезпечують на постійній основі роботу консультаційних пунктів у приміщеннях органів державної влади, місцевого самоврядування, соціального захисту населення, центрів надання адміністративних послуг, громадських організацій, які опікуються, зокрема, питаннями захисту прав учасників бойових дій та членів їх сімей, а також родин загиблих Захисників і Захисниць України», – розповіла начальника управління забезпечення доступу до правової допомоги Координаційного центру з надання правової допомоги Наталія Марчук.
Такі віддалені точки доступу працюють як у формі особистих прийомів громадян, так і у формі онлайн-консультування. Під час їх роботи особи можуть отримати правову інформацію, консультації та роз’яснення з правових питань, допомогу у складанні заяв, скарг та інших документів правового характеру.
Як отримати безоплатну правову допомогу?
Отримати усну консультацію можна у контакт-центрі системи БПД за номером: 0 800 213 103 (дзвінки безкоштовні, юристи на лінії пн-пт з 8:00 до 19:00, сб-нд з 9:00 до 18:00).
Або завітайте до найближчого з наших бюро: https://bit.ly/bpd_buro
Усі сервіси доступу до безоплатної правової допомоги: https://linktr.ee/legalaid.gov.ua