назад
07.04.23

Відновне правосуддя для неповнолітніх

Відновне правосуддя є такою формою правосуддя, за якої утворюються умови для примирення сторін конфлікту (потерпілих і правопорушників) та ліквідуються наслідки, які настали внаслідок вчинення злочину. Такої цілі можна досягнути через проведення зустрічей сторін для спільного вирішення питання щодо наслідків вчиненого злочину та їх впливу на майбутнє сторін та створення умови для соціальної реінтеграції правопорушника, відновлення прав потерпілого, зменшення рецидивізму та кількості кримінальних покарань.
6 квітня головний юрист сектору «Звенигородське бюро правової допомоги» Смілянського місцевого центру з надання БВПД Олена Олійник в приміщенні «Служби у справах дітей Звенигородської міської ради» організувала засідання круглого столу за участі начальника служби у справах дітей Звенигородської міської ради Юлії Павлової на тему: «Відновне правосуддя для неповнолітніх».
Під час заходу юрист розповіла, що відновне правосуддя існує в таких формах:
– програми примирення (або посередництво, медіація) між потерпілою стороною та правопорушником, у яких окрім сторін, участь в процесі приймає нейтральний та неупереджений посередник, якого називають медіатором;
-сімейні конференції, що зазвичай застосовуються до неповнолітніх і в яких крім сторін, беруть участь також члени їхніх сімей та родичі;
-кола правосуддя, коло осіб, які приймають участь у зустрічах та включає в себе представників громади, а також представників суду та прокуратури.
Коли кримінальний проступок чи нетяжкий злочин вчинені підлітком вперше та неповнолітній визнає свою провину і готовий компенсувати завдану моральну чи/та матеріальну шкоду потерпілому, у такому випадку у кримінальному провадженні може застосовуватись «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення».
Програма відновного правосуддя, може бути застосована за чотирьох умов:
1. Наявність потерпілої сторони – фізичної особи, який кримінальним правопорушенням завдано моральної, фізичної або майнової шкоди, а також юридичної особи, якій кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди.
2. Якщо неповнолітній вперше вчинив кримінальне правопорушення невеликої або середньої тяжкості.
3. Визнання неповнолітнім факту вчинення кримінального правопорушення.
4. Наявність згоди неповнолітнього і потерпілого на участь у Програмі. Якщо неповнолітній відшкодує завдану шкоду і примириться з потерпілим, успішно пройде етап ресоціалізації, він має шанс бути звільненим від кримінальної відповідальності.
Програма відновлення для неповнолітніх надає можливість дітям, які допустилися помилки у житті, не розлучатися зі своїми батьками, рідними та близькими, не потрапляти під негативний вплив осіб, які відбувають покарання в місцях позбавлення волі.
Також, учасникам круглого столу надані друковані інформаційні матеріали системи безоплатної правової допомоги з контактною інформацією.
#БПД #ПравоваДопомога #LegalAid