назад

Система безоплатної правової допомоги постійно проводить правопросвітницьку роботу з громадськістю, у тому числі для дітей — щоб кожна дитина знала про свої права та куди звертатися, якщо їх було порушено.

Що цікавить дітей

Іванна Желізна — юристка Регіонального центру з надання БВПД у Чернівецькій області. Вона працює у контактному центрі системи безоплатної правової допомоги 0 800 213 103, куди щодня телефонує понад сотня людей.

«Звичайно, нам дзвонять і неповнолітні. Наймолодшому, з ким мені доводилося спілкуватися, 9 років», — розповідає юристка.

Діти можуть самостійно звернутися по правову консультацію, однак інші питання доведеться вирішувати через її законного представника — одного з батьків чи опікуна. Іванна пояснює, що коли, наприклад, ситуація пов’язана з насильством у сім’ї, то тут потрібен комплексний підхід. Тоді юристи радять звернутися до найближчого бюро правової допомоги, де зможуть краще розібратися у ситуації та ухвалити рішення, як діяти з урахуванням інтересів дитини.

Головна юристка Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Чернівецькій області Іванна Желізна розповідає школярам про їхні права.

Окрім того, Іванна часто проводить правопросвітницькі заходи і розповідає, що на заходах діти цікавляться, як поводитися, коли на вулиці зупинили представники поліції, чи має право поліція вилучати телефон, проводити обшук й затримувати неповнолітнього, куди скаржитися на неправомірні дії правоохоронців тощо.

Не лише про права, а й про відповідальність

Оскільки діти мають не лише права, а й можуть нести відповідальність за правопорушення, зокрема у сфері громадської безпеки, юристи пояснюють, що є правопорушенням і яка відповідальність може за них наставати.

Так, юристка Карлівського бюро правової допомоги Сніжана Вітюгіна поінформувала неповнолітніх про «Редан» в Україні: що відомо про неї та яку загрозу вона становить для підлітків, відповідальність за порушення громадського порядку.

Представники системи БПД Чернігівщини  провели заходи, на яких розповідали про шкоду куріння, де заборонено курити та яка відповідальність передбачена за порушенням вимог закону.

Начальниця сектору «Нікопольське бюро правової допомоги» проводить онлайн захід «Протидія домашньому насильству» для учнів старших класів

Нікопольський місцевий центр з надання БВПД продовжує працювати попри постійні обстріли окупантів.  Фахівці центру регулярно проводять правопросвітницькі заходи, зокрема для дітей старших класів на теми протидії домашньому насильству, запобігання булінгу, кримінальної та адміністративної відповідальності неповнолітніх та порядку перетину ними державного кордону.

«У такий складний для нашого міста та району час приємно дивує інтерес старшокласників до правової тематики. Ми ж, фахівці системи БПД, чудово розуміємо, наскільки важливо задовольнити цей інтерес та надати школярам ті знання, яких вони прагнуть. Ми працюємо з усвідомленням, що беремо участь у вихованні дітей та формуванні майбутнього нашого суспільства», – зазначає начальниця Нікопольського бюро правової допомоги Тетяна Половинцева.

Покази документального кіно про права людини

Ще одним різновидом правопросвітницької діяльності системи БПД, зокрема для дітей, є проведення кінопоказів документального кіно Docudays UA про права людини.

Після перегляду фільм обов’язково обговорюється, учасники діляться враженнями, проговорюються важливі моменти. У таких заходах часто беруть участь волонтери, психологи, інші залучені фахівці. А ще на таких кіносеансах відвідувачі можуть також грати у правові настільні ігри тощо.

Так, кіноклуб при Бердичівському місцевому центрі з надання правової допомоги спільно із Молодіжним центром «М-Формація» провів кінопоказ документального кіно Павла Височанські «Коли-небудь ми станемо щасливі» у приміщенні Публічної бібліотеки з філіями Бердичівської міської територіальної громади, де разом із залученим психологом та волонтерами системи БПД говорили про важливі питання, які стосуються взаємодії держави та громадського суспільства.

Регіональний центр з надання БВПД у Сумській області у якості одного з організаторів долучився до проведення 19 Мандрівного міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA.

Фахівчиня Лозівського бюро правової допомоги Анастасія Кушнір, яка є й модераторкою документального кіноклубу Docudays UA, влаштувала юним читачам і читачкам Краснопавлівської бібліотеки-філії перегляд мультфільму із серії «Всі, хто хотіли, поїхали?»

У Лозівському бюро правової допомоги юристка Анастасія Кушнір, яка є й модераторкою документального кіноклубу «Моє покликання» поєднує перегляд стрічок від Docudays UА іграми, за правильні відповіді діти отримують подарунки від системи безоплатної правової допомоги: блокноти та ручки з логотипами.

Окрім того, фахівці системи БПД проводять різного роду вебінари й перегляди фільмів, присвячені захисту прав дітей. Минулого року відбулось 5 таких заходів, які відвідали близько 300 учасників. Також працівники підготували 7 інформаційних матеріалів, які стосуються питань захисту прав дітей в умовах воєнного стану.