назад
22.11.19

Як краще надавати правову допомогу жінкам з вразливих груп

Множинна дискримінація жінок із вразливих груп. Основні проблеми доступу до правосуддя таких жінок. Особливості надання їм правової допомоги в окремих категоріях справ. Алгоритм дій, приклади, посилання на міжнародні та нормативно-правові акти. Все це містять Методичні рекомендації щодо надання правової допомоги жінкам з вразливих соціальних груп, що затверджені наказом Координаційного центру з надання правової допомоги.

Методичні рекомендації для фахівців та фахівчинь системи БПД та всіх адвокатів та адвокаток розробили експертки Асоціації жінок-юристок України «ЮрФем» Оксана Гузь, Світлана Бєлай, Олена Зайцева у партнерстві з Координаційним центром з надання правової допомоги у межах проєкту «Покращення якості правових послуг для вразливих груп жінок».

«Понад 60% клієнтів, які звертаються до місцевих центрів з наданням безоплатної вторинної правової допомоги, – це жінки. Для надання ефективної і своєчасної правової допомоги жінкам із вразливих соціальних груп край важливо ідентифікувати випадки дискримінації за ознакою статі, соціального статусу, стану здоров’я. Знати як діяти, аби захистити їхні права», – зазначила заступниця директора Координаційного центру з надання правової допомоги Оксана Василяка.

Протягом року експертки «ЮрФем» проводили семінари-консультації з фахівцями та фахівчинями системи БПД та готували текст рекомендацій. Він містить визначення терміну множинної дискримінації жінок із вразливих груп. Адже розуміння ситуації, коли особо зазнає дискримінації в будь-якій формі і більш ніж за однією однакою одночасно, край важливо для ефективного захисту її прав.

Окреме питання – це перешкоди та проблеми у доступі до правосуддя, з якими зіштовхуються жінки, що вживають наркотики, живуть з ВІЛ та працівниці секс індустрії. Надання правової допомоги таким жінкам має певні особливості. У рекомендаціях надано алгоритми дій юристів під час надання правової допомоги у кримінальних та адміністративних справах, спорах, що виникають із сімейних, трудових, майнових правовідносин. У тому числі – щодо визначення місця проживання дитини, позбавлення батьківських прав, виселення із житла тощо. Детально визначені особливості надання правової допомоги у справах, пов’язаних із гендерно-обумовленим насильством.

«Розуміння юридичною спільнотою, проблем з якими зіштовхуються постраждалі від множинної дискримінації сприятиме ефективному наданню правових послуг та захисту прав постраждалих осіб», – зазначила голова Асоціації жінок- юристок України «ЮрФем» Христина Кіт.

На базі рекомендацій розроблений дистанційний навчальний курс, який зможуть пройти всі охочі. Презентація методичних рекомендацій та дистанційного онлайн курсу «Правова допомога жінкам із вразливих груп: особливості роботи та алгоритм дій» відбудеться у Києві 11 грудня. Зареєструватися можна ТУТ.

Довідково. Методичні рекомендації розроблені у межах проєкту «Покращення якості правових послуг для вразливих груп жінок», який реалізується протягом 2019 року Асоціацією жінок-юристок України «ЮрФем» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» у співпраці з Координаційним центром з надання правової допомоги.