Досить часто до юристів центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги звертаються громадяни з питаннями як отримати статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів; куди звернутись; які документи необхідно подати?
З даного питання консультують фахівці Новгородківського бюро правової допомоги.
Статус, дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів (далі – статус) надається відповідно до Закону України “Про охорону дитинства” від 26.04.2001 р. № 2402-ІІІ та Порядку надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів затвердженого постановою КМУ від 05.04. 2017 року № 268.
Хто має право на отримання статусу?
Право на отримання статусу має дитина, а також особа, яка під час здійснення антитерористичної операції і заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях не досягла 18 років (повноліття), які внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів:
1) отримали поранення, контузію, каліцтво;
2) зазнали фізичного, сексуального насильства;
3) були викрадені або незаконно вивезені за межі України;
4) залучалися до участі у діях воєнізованих чи збройних формувань;
5) незаконно утримувалися, у тому числі в полоні;
6) зазнали психологічного насильства.
Куди звертатись з приводу надання статусу?
- Для дитини, яка має довідку переселенця – в службу у справах дітей за місцем взяття на облік ВПО.
- Для дитини, яка не є переселенцем, але проживає на території, де проводилась антитерористична операція і заходи із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, або за місцем виявлення такої дитини місцевими органами виконавчої влади та/або органами місцевого самоврядування.
Увага! Заявник подає документи до служби у справах дітей, яка безпосередньо веде справу, проте, рішення приймає орган опіки та піклування виконавчого органу відповідної місцевої ради.
Якщо дитина залишилася без батьківського піклування, а догляд за нею тимчасово здійснюється родичами або іншими особами (сусідами, знайомими), – документи для прийняття рішення щодо такої дитини готуються службою у справах дітей за місцем виявлення дитини.
Хто може звернутись від імені дитини?
- Законний представник: батьки, прийомні батьки, батьки-вихователі, опікун, піклувальник та інші особи в передбачених законом випадках.
- У разі переміщення дитини без законних представників: родичі (баба, дід, прабаба, прадід, тітка, дядько, повнолітні брат або сестра), вітчим, мачуха, представник органу опіки та піклування.
Чи може дитина звернутись самостійно до служби у справах дітей?
Так, за умови досягнення 14 років.
Які документи необхідно подати:
- Заповнену заяву про надання дитині статусу (заява не має офіційно затвердженої форми та заповнюється довільно. В ній слід повідомити про обставини та час, за яких дитині заподіяно шкоду внаслідок збройного конфлікту).
- Копію свідоцтва про народження дитини або іншого документа, що посвідчує особу дитини.
- Копію документа, що посвідчує особу заявника (якщо дитина проживає/перебуває в закладі охорони здоров’я, навчальному або іншому закладі – копію документу, який підтверджує факт зарахування дитини).
- Копію документа, що підтверджує повноваження законного представника дитини або родинні стосунки між дитиною та заявником, або повноваження представника органу опіки та піклування.
- Копію довідки переселенця дитини або документа, який підтверджує місце проживання/перебування дитини в зоні АТО (місце проживання внутрішньо переміщеної особи підтверджує довідка переселенця).
- Копії заяв про вчинення кримінального правопорушення щодо дитини та про залучення дитини до кримінального провадження як потерпілої або визнання дитини потерпілою, зареєстровані в установленому порядку у відповідних правоохоронних органах.