назад

Як прийняти спадщину в умовах воєнного стану: у Кропивницькому юристи БПД та нотаріуси консультували переселенців

Особливості оформлення спадщини встановлені на період дії воєнного стану – таку тему розібрали юристи системи БПД та нотаріуси Кіровоградщини з внутрішньо переміщеними особами, що переїхали до Кропивницького.

Вперше у новому для кіровоградської громади коворкінг-просторі «Gogle 87», говорили на юридичну тематику та консультували громадян. Тут зазвичай збираються переселенці із окупованих територій, щоб отримати підтримку та допомогу з різних питань у своїх же земляків, адже громадський простір «Gogle 87» нещодавно переїхав на Кіровоградщину зі Слов’янська та Сєвєродонецька.

Що таке спадщина та коли виникає право на її оформлення. Як подати заяву про прийняття спадщини, кому подавати, якщо нотаріуси не працюють у певному регіоні. Що робити, якщо не встигли вчасно подали заяву про прийняття спадщини – на ці та інші питання учасників офлайн-зустрічі відповідали: Олена Шишкарьова, заступник директора Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Кіровоградській та Миколаївській областях; Тетяна Балик, приватний нотаріус Кропивницького міського нотаріального округу, голова Кіровоградського відділення Нотаріальної палати України; Ольга Яценко, приватний нотаріус Кропивницького міського нотаріального округу.

Тетяна Балик розповіла: «Термін прийняття спадщини згідно із Цивільним кодексом України залишається незмінним – 6 місяців з моменту відкриття спадщини, тобто з моменту смерті спадкодавця. Такий же термін і для відмови від спадщини для тих, хто прийняв її автоматично. Спочатку на час дії воєнного стану терміни вступу в спадок було припинено і продовжено на строк, доки тривав воєнний стан. Однак із 29 червня діють нові підходи. Так, Постановою Кабміну від 24.06.2022 № 719 визначено, що перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на чотири місяці. Отже, прийняття спадщини закінчується через 10 місяців після смерті особи».

Нотаріуси радять знайти можливість подати заяву у визначений законодавством термін, щоб уникнути у подальшому спірних питань.

«Якщо у вашому регіоні не працюють нотаріуси, ви можете подати заяву про прийняття спадщини будь-якому іншому нотаріусу в Україні, або надіслати нотаріусу заяву про прийняття спадщини поштою. Це головний крок, який треба зробити, а щодо оформлення спадщини далі вас термін не обмежує», – говорить Ольга Яценко.

Олена Шишкарьова зазначила: «Якщо пропущено терміни прийняття спадщини і відсутні докази його пропуску суди можуть відмовити людям у наданні додаткового часу для прийняття спадщини. Тому варто прислухатися до наших порад і направити вчасно заяву про прийняття спадщини до будь-якого нотаріуса України. Але якщо ви знаходитеся в зоні бойових дій і це стало причиною пропуску термінів прийняття спадщини, вам доведеться звертатися до суду з позовною заявою та мати документальне підтвердження поважності причин пропуску терміну». Олена Шишкарьова розповіла про роботу системи БПД, акцентувала увагу усіх присутніх ВПО про їх право на отримання безоплатної первинної і вторинної правової допомоги, вказала місце розташування місцевих центрів та бюро на Кіровоградщині і закликала наших співгромадян не залишатися наодинці із проблемами та вчасно звертатися по допомогу до фахівців системи БПД.

На завершення зустрічі юристи проконсультували кожного учасника зустрічі, які вимушено полишили місця свого проживання в зоні бойових дій на Луганщині і Донеччині та втратили своїх рідних і зараз стикнулися із проблемами спадкування.

Варто уваги! Нотаріальна палата України веде Реєстр нотаріусів, які працюють під час війни: http://notar.npu.ua/ з метою надання інформації щодо контактів працюючих нотаріусів.

З переліком нотаріусів України, які працюють в умовах воєнного стану також можна ознайомитися за посиланням: https://npu.ua/news/notary/.

 

Дізнайтеся більше про надання безоплатної правової допомоги: https://linktr.ee/legalaid.gov.ua