Домашнє насильство – проблема, яка досить довго замовчувалася, адже говорити про свої сімейні конфлікти потерпілі соромилися, боялися, звинувачували в усьому себе. Ситуація їм здавалася безвихідною і говорити про це вони не наважувалися ні рідним, ні тим паче правоохоронним органам. Але все ж таки траплялося так що, терпіти вже було не можливо і вони нарешті наважувалися розповісти про домашнє насильство та попросити допомоги. Розповісти про факти домашнього насильства мають не тільки жертви насильства, а й громадяни, які зобов’язані повідомляти компетентні органи про протиправні дії, свідками яких вони стали. І це має стати найпершим крок протидії йому.
Розуміючи важливість ефективної взаємодії всіх зацікавлених органів, діяльність яких спрямована на запобігання та протидію домашньому насильству, днями у Національному університеті «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» відбувся освітньо-науковий круглий стіл, присвячений першій річниці ратифікації Україною конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами (Стамбульська конвенція), яку Україна ратифікувала 20 червня 2022.
Учасники заходу взяли активну участь у обговореннях та панельних дискусіях, присвячених проблемам та вирішенням питань, пов’язаних із домашнім насильством.
До заходу долучився і заступник директора Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області Ігор Клименко.
Заступник директора Регіонального центру поінформував про те, яка робота ведеться фахівцями системи безоплатної правової допомоги області з такою категорією як особи, які постраждали від домашнього насильства, як їм допомагають юристи бюро правової допомоги.
«Лише з початку поточного року, безоплатну первинну правову допомогу у вигляді консультацій отримали 110 осіб, які постраждали від домашнього насильства, для 61 особи адвокати, які співпрацюють з системою БПД та юристи складали документи процесуального характеру та представляли їх інтереси у суді.» – повідомив Ігор Клименко.
Консультації юристів системи БПД області особи, що постраждали від домашнього насильства можуть отримати у бюро правової допомоги, консультаційних пунктах системи БПД та шелтерах. Також представники системи БПД області проводять заходи задля підвищення правової обізнаності громадян з питань домашнього насильства, розповідають про те яким воно буває, як реагувати на нього, як від нього захиститися та як у цьому може допомогти система БПД. Так, з початку року відбулося 52 таких правопросвітницьких заходів.
Представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Полтавській області Владислав Носенко повідомив, що Уповноважений Верховної Ради України з прав людини на постійній основі здійснює парламентський контроль за додержанням конституційних прав і свобод людини і громадянина та захист прав кожного на території України, і що саме Офіс омбудсмена відіграватиме вирішальну роль у моніторингу та забезпеченні дотримання положень конвенції та адвокації її імплементації в Україні. Саме тому 72 працівника Секретаріату Уповноваженого відвідали навчальні семінари, які були проведені у рамках спільного проєкту КМЕС (Консультативної Місії Європейського Союзу в Україні) та офісу Омбудсмена. Під час навчання були розглянуті питання щодо змісту Конвенції, передового європейського досвіду її імплементації, а також щодо законодавчих аспектів імплементації Стамбульської конвенції.
Організаторами заходу стали представники Регіональні представництва Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Полтавській області та Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка».
У заході взяли участь народний депутат України Андрій Боблях, заступник голови Полтавської обласної Ради Олексій Чепурко, а також керівники структурних підрозділів Полтавської обласної військової адміністрації, спеціалісти з питань гендерно-зумовленого насильства в Полтавській та Харківський областях Фонду ООН у галузі народонаселення (UNFPA), представники гендерного центру Полтавської політехніки, Головного управління Національної поліції України у Полтавській області, а також представники територіальних громад області. До заходу також долучилась і студентська молодь.