назад
26.06.17

Юристи Регіонального центру розповідають про пільги, якими можуть скористатися багатодітні сім’ї

bagatoditni2В Україні налічується більше 400-т тисяч сімей, в яких троє і більше дітей. Крім усіх видів допомоги на дітей, які передбачені Законом «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», а також допомоги, що визначена малозабезпеченим родинам згідно із Законом «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям», законодавство передбачає спеціальні пільги для багатодітних родин. З даного питання консультують фахівці Регіонального центру з надання БВПД у Вінницькій області.

Нагадаємо, що відповідно до Закону України «Про охорону дитинства», багатодітна сім’я – це сім’я, що складається з батьків (або одного з батьків) і трьох та більше дітей.

Згідно з частиною 3 статті 13 закону «Про охорону дитинства» для багатодітних родин передбачені такі пільги:

  • Отримання житлоплощі в першу чергу (якщо у сім’ї троє і більше дітей);
  • 50-відсоткова знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожного члена сім’ї, який постійно проживає в жилому приміщенні (будинку), та додатково 10,5 кв. метра на сім’ю);
  • 50-відсоткова знижка плати за користування комунальними послугами (газопостачання, електропостачання та інші послуги) та вартості скрапленого балонного газу для побутових потреб. Площа житла, на яку надається знижка при розрахунках плати за опалення, становить 21 кв. метр опалюваної площі на кожного члена сім’ї, який постійно проживає в жилому приміщенні (будинку), та додатково 10,5 кв. метра на сім’ю;
  • 50-відсоткова знижка вартості палива, у тому числі рідкого, у разі якщо відповідні будинки не мають центрального опалення;
  • позачергове встановлення квартирних телефонів. Абонентна плата за користування квартирним телефоном встановлюється у розмірі 50 відсотків від затверджених тарифів.

Пільги щодо плати за користування житлом (квартирної плати), комунальними послугами та вартості палива надаються багатодітним сім’ям незалежно від виду житла та форми власності на нього.

Згідно з частиною 4 статті 13 закону «Про охорону дитинства», дитина з багатодітної сім’ї володіє такими правами:

1) право на безоплатне одержання ліків за рецептами лікарів;
2) щорічне медичне обстеження і диспансеризація в державних та комунальних закладах охорони здоров’я із залученням необхідних спеціалістів, а також компенсація витрат на зубопротезування;
3) першочергове обслуговування в лікувально-профілактичних закладах, аптеках та першочергова госпіталізація;
4) право на безкоштовний проїзд в будь-якому виді міського громадського транспорту, маршрутному таксі, автобусах, а також в поїздах і водних типах транспортних засобів, незалежно від маршруту і відстані;
5) безоплатні оздоровчі процедури і відпочинок в таборах і санаторіях (Закон України «Про відпочинок та оздоровлення дітей»).

Діти з багатодітних сімей, у складі яких є п’ятеро і більше дітей, а також особи віком від 18 до 23 років із таких сімей звільняються від плати за навчання у вищих навчальних закладах державної та комунальної форми власності усіх рівнів акредитації за умови, що певний освітньо-кваліфікаційний рівень вони здобувають вперше (згідно ч.10 ст.19 закону «Про охорону дитинства»).

Крім цього, окремі види пільги передбачені іншими законами, зокрема:

  • матері, які народили п’ятеро і більше дітей та виховали їх до шестирічного віку, мають право на отримання пенсії за особливі заслуги перед Україною (при цьому враховуються діти, усиновлені в установленому законом порядку) у випадку виходу на пенсію за віком, за інвалідністю, по втраті годувальника та за вислугою років у розмірі від 35 до 40 відсотка прожиткового мінімуму ( п. 1 ст. 1 Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною»);
  • жінці, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років, або дитину-інваліда, або яка усиновила дитину; одинокій матері, батьку, який виховує дитину без матері (у тому числі й у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також особі, яка взяла дитину під опіку, надається щорічно додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів (ст. 182-1 Кодексу законів про працю України, ст. 19 Закону України «Про відпустки»). За наявності декількох підстав для надання цієї відпустки її загальна тривалість не може перевищувати 17 календарних днів. Ця відпустка надається понад щорічні відпустки і переноситься на інший період або продовжується у порядку, визначеному Кодексом законів про працю;
  • платник податку, який має і виховує трьох або більше дітей, має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного на території України від одного працедавця у вигляді заробітної плати, на суму податкової соціальної пільги у розмірі, що дорівнює 200% від половини суми мінімальної заробітної плати у розрахунку на кожну таку дитину (ст. 6 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»).
  • сім’ї, які мають п’ятьох і більше дітей, та у разі народження у однієї жінки одночасно трьох і більше дітей, мають право на позачергове отримання квартир або садибних (одноквартирних) житлових будинків із житлового фонду соціального призначення, а також позачергове право отримання житлового приміщення відповідно до ст. 46 Житлового кодексу України (ст. 11 Закону України «Про житловий фонд соціального призначення»).

Всі пільги багатодітним сім’ям в Україні повинні виплачуватися за державний або за регіональний рахунок. Але, перш ніж скористатися своїми правами, багатодітна мама або тато повинні будуть пройти дуже непростий і довгий шлях – відвідати не одну інстанцію і зібрати великий пакет документів. Справа в тому, що багатодітна сім’я повинна бути вписана до Єдиного Державного автоматизованого реєстру осіб.

Консультацію з питання отримання посвідчення багатодітної сім’ї можна переглянути за посиланням: Які документи необхідні для отримання посвідчення багатодітної сім’ї – консультація юристів Регіонального центру.

Нагадуємо, що Регіональний центр з надання БВПД у Вінницькій області працює за адресою: м. Вінниця, вул. Пирогова, 82.

Адреси розташування центрів надання безоплатної вторинної правової допомоги по Україні, можна переглянути тут.

Єдиний всеукраїнський телефонний номер 0-800-213-103 (цілодобово та безкоштовно у межах України зі стаціонарних та мобільних телефонів).


banner facebook 330x106