назад
30.07.18

За жінкою визнали право власності на частину будинку, придбаного в шлюбі

zapovit     Адвокат Віталій Кравчук, призначений у Старокостянтинівському місцевому центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги в справі про поділ спільного майна подружжя, домігся визнання за клієнткою права на частку в спільному майні.

     Жінка, яка звернулася до Старокостянтинівського місцевого центру, потребувала допомоги в питанні поділу житлового будинку. Клієнтка розповіла, що, перебуваючи в шлюбі, разом з колишнім чоловіком за спільні кошти придбали нерухомість та оформили договір купівлі-продажу на чоловіка. У 2006 році шлюб розірвали, однак жінка продовжила мешкати у спільному будинку. На момент звернення чоловік мав намір відчужити будинок, оскільки вважає його тільки своєю власністю.

     Для захисту інтересів клієнтки призначили адвоката Віталія Кравчука (доручення №99 від 19 липня 2017 року). Адвокат, ознайомившись зі справою, подав до суду позовну заяву про поділ спільного майна подружжя. За результатами розгляду справи, Старокостянтинівський районний суд 27 березня 2018 року позов задовольнив та визнав за клієнткою право власності на 1/2 частину житлового будинку.

     Колегія суддів Апеляційного суду Хмельницької області у постанові від 12 червня 2018 року дійшла висновку про правильність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції та залишила його без змін.

     Роз’яснення законодавства. Згідно з чинним законодавством, а саме ч. 3 ст. 368 Цивільного кодексу України, ч. 1 ст. 60 та ст. 63 Сімейного кодексу України, майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності, навіть якщо один із подружжя не мав за поважною причиною самостійного заробітку (доходу). Кожен з подружжя має рівні права володіння, користування і розпорядження цим майном, якщо інше не встановлено домовленістю між ними.

     Розірвання шлюбу не припиняє права спільної сумісної власності на майно, набуте за час шлюбу, відповідно до ч. 1 ст. 68 цього ж Кодексу.

     Частиною 1 ст. 70 Сімейного кодексу України передбачено, що у разі поділу майна, що є об’єктом права спільної сумісної власності подружжя, частка майна дружини та чоловіка є рівними, якщо інше не визначено домовленістю між ними або шлюбним договором.

     Відповідно до роз’яснень, які містяться у п. 15 Постанови Пленуму Верховного Суду України №11 від 21 грудня 2007 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про право на шлюб, розірвання шлюбу, визнання його недійсним та поділ спільного майна подружжя», початок позовної давності для вимоги про поділ спільного майна подружжя, шлюб якого розірвано, обчислюється не з дати прийняття постанови державного органу РАЦС (статті 106, 107 Сімейного кодексу України) чи з дати набрання рішенням суду законної сили (статті 109, 110 Сімейного кодексу України), а від дня, коли один із співвласників дізнався або міг дізнатися про порушення свого права власності (ч. 2 ст. 72 Сімейного кодексу України).

*   *   *

     Якщо Ви або Ваші знайомі зіткнулися з правовими проблемами, нагадаємо, що вразливим категоріям громадян держава гарантує безоплатну вторинну правову допомогу. Щоб отримати таку допомогу, необхідно звернутися до місцевого центру  з надання БВПД або у бюро правової допомоги

     Хмельницький місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги (територія обслуговування — Хмельницький, Віньковецький, Волочиський, Городоцький, Деражнянський, Летичівський, Старосинявський, Ярмолинецький райони там. Хмельницький). Адреса: м. Хмельницький, вул. Соборна, буд. 75, 2 поверх. Тел. 0382 65-77-88.

     Кам’янець-Подільський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги (територія обслуговування Кам’янець-Подільський, Дунаєвецький, Новоушицький, Чемеровецький райони та м. Кам’янець-Подільський). Адреса: м. Кам’янець-Подільський, вул. Пушкінська, буд. 44. Тел. 03849 5-01-59.

     Старокостянтинівський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги (територія обслуговування — Старокостянтинівський, Красилівський, Теофіпольський райони та м. Старокостянтинів). Адреса: м. Старокостянтинів, вул. Миру, буд. 1/2, 1 поверх. Тел. 03854 4-54-75. 

     Шепетівський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги (територія обслуговування — Шепетівський, Білогірський, Ізяславський, Полонський, Славутський райони та міста Шепетівка, Нетішин і Славута. Адреса: м. Шепетівка, вул. Героїв Небесної Сотні, буд. 44. Тел. 03840 4-00-15. 

     Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги — 0-800-213103.