назад
27.01.20

Захист прав дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах

Захист прав дітей, особливо тих, хто опинився у складних життєвих обставинах, – це те, задля чого працюють спільно державні установи, органи місцевого самоврядування та громадські організації. Одним із прикладів такої інтеграції  є співпраця центрів з надання БВПД Херсонської області зі службами у справах дітей, поліцією, освітніми закладами і, як це не дивно, із засобами масової інформації, що дає змогу фахівцям системи БПД донести важливу інформацію до широкого загалу.

Про захист прав дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах, йшла мова в черговому випуску авторської програми заступниці директора Регіонального центру з надання БВПД у Херсонській області Олени Іпатенко на Українському радіо. Херсон.

Прослухати або завантажити авторську програму «Право знати», яка щотижня виходить на Українському радіо. Херсон, можна за посиланням.

 

Законом України «Про охорону дитинства» визначено, що дитина, яка перебуває у складних життєвих обставинах, – дитина, яка потрапила в умови, що негативно впливають на її життя, стан здоров’я та розвиток у зв’язку з інвалідністю, тяжкою хворобою, безпритульністю, перебуванням у конфлікті із законом, залученням до найгірших форм дитячої праці, залежністю від психотропних речовин та інших видів залежності, жорстоким поводженням, зокрема домашнім насильством, ухилянням батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання своїх обов’язків, обставинами стихійного лиха, техногенних аварій, катастроф, воєнних дій чи збройних конфліктів тощо, що встановлено за результатами оцінки потреб дитини.

Захист прав та інтересів дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах

Усі дії щодо дитини, яка перебуває у складних життєвих обставинах, спрямовуються на захист прав та інтересів дитини, усунення причин таких обставин і забезпечення безпечних умов її утримання та виховання, надання їй та її батькам комплексу необхідних послуг та соціальної допомоги.

Суб’єкти соціальної роботи з сім’ями, дітьми та молоддю у процесі своєї професійної діяльності здійснюють заходи з виявлення дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, надають їм комплекс послуг у межах повноважень, визначених законодавством, інформують інших суб’єктів, органи опіки та піклування в разі необхідності здійснення комплексних заходів щодо захисту прав та інтересів дитини та надання підтримки батькам чи притягнення їх до відповідальності. Суб’єкти соціальної роботи з сім’ями, дітьми та молоддю забезпечують ведення обліку дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах.

У разі якщо у зв’язку із складними життєвими обставинами дитина тимчасово не проживає чи не може проживати із своїми батьками, іншими законними представниками, її утримання та виховання можуть здійснювати:

  • родичі,
  • сім’я патронатного вихователя,
  • центри соціально-психологічної реабілітації дітей,
  • притулки для дітей служб у справах дітей, інші установи для дітей (незалежно від форми власності та підпорядкування), в яких створені належні умови для проживання, виховання, навчання та реабілітації дитини відповідно до її потреб.

Уповноважені органи, що здійснюють соціальну роботу з сім’ями, дітьми та молоддю, зобов’язані в максимально короткий термін запропонувати сім’ї дитини комплекс послуг, спрямованих на мінімізацію чи повне подолання складних життєвих обставин, та сприяти поверненню дитини до батьків, інших законних представників.

У разі якщо повернення дитини до батьків, інших законних представників є неможливим чи суперечить її інтересам, органи опіки та піклування здійснюють заходи щодо надання дитині статусу дитини-сироти чи дитини, позбавленої батьківського піклування, захисту її житлових та майнових прав, влаштування в одну із форм виховання, яка найбільше відповідає найкращим інтересам дитини.

Наступна програма вийде в ефір 1 лютого. Олена Іпатенко розкаже про допомогу при народженні дитини.

Якщо виникли додаткові питання правового характеру – телефонуйте до Єдиного контакт-центру: 0 800 213 103 (цілодобово, безкоштовно в межах України), де можна отримати наступну інформацію: контакти та зв’язок з усіма центрами з надання БВПД та бюро правової допомоги; правову інформацію, консультації та роз’яснення з правових питань; інформацію про гарячі телефонні лінії щодо надання соціальних послуг та захисту прав людини.