назад

40 років без документів: юристка системи БПД допомогла жінці в суді довести право на громадянство України

Право на громадянство є невід’ємним правом людини. Громадяни України незалежно від  підстав  і  порядку  набуття громадянства  України мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом.  Українська держава гарантує і захищає конституційні  права  і свободи  своїх  громадян  та  забезпечує виконання ними обов’язків перед суспільством. А що робити особам, які народились та усе життя прожили на теренах нашої держави, проте не мають громадянства, а відтак і паспорта? Які права мають особи без громадянства та чи можуть його набути? Про це наша наступна історія.

Пані Аза народилася на території Республіки Молдови, її мати за національністю – ромка, а батько – молдован. Через декілька років, після її народження, мати разом з нею та іншими дітьми переїхала на постійне місце проживання до України, а саме до Кіровоградської області, де вони всі проживали безвиїзно та без реєстрації.

Вже у 40 років жінка замислилась над тим, аби отримати документи та стати повноправною громадянкою держави Україна. Спершу вона стала на облік, як бездомна особа. А далі звернулась за правовою допомогою до юристів системи БПД, аби вста6новити факт проживання на території України, для того щоб в подальшому  набути громадянства та отримати паспорт.

Допомогти жінці взялась заступник директора Рівненського місцевого центру з надання БВПД Ольга Мельник.

Пані Аза розповіла, що проживаючи у Кіровоградській області, її мати отримала паспорт громадянки України, підставою отримання якого було рішення суду. Це важливо тому, що саме дане рішення суду дозволяє підтвердити, що пані Аза разом зі своєю мамою проживала на території  України, зокрема і станом на 24 серпня 1991 року включно.

Підтвердження факту проживання на території України станом на 24 серпня 1991 року – єдина можливість оформити паспорт громадянина України для пані Ази та легалізувати своє проживання на території нашої держави впродовж 30 років.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 3 Закону України «Про громадянство України» громадянами України є усі громадяни колишнього СРСР, які на момент проголошення незалежності України (24 серпня 1991 року) постійно проживали на території України та особи, незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних чи інших ознак, які на момент набрання чинності Законом України «Про громадянство України» (13 листопада 1991 року) проживали в Україні і не були громадянами інших держав.

Детально вивчивши історію клієнтки та зібравши необхідні документи, заступниця директора Рівненського місцевого центру з надання БВПД Ольга Мельник подала заяву до суду про встановлення факту постійного проживання на території України станом на 24 серпня 1991 року.

«Дана справа була цікавою, але разом з тим потребувала чимало зусиль. Адже пані Аза, на момент звернення до місцевого центру була взята на облік, як бездомна особа. Хоча фактично вона проживала у м. Здолбунів. Також, проблеми виникли з тим, що пані Аза не володіла інформацією, коли саме її мама отримала паспорт. А це було точкою, від якої ми могли б відштовхнутися у всіх своїх подальших діях. Ми були вимушені залучати свідків, які могли б підтвердити факт проживання клієнтки  у Кіровоградській області, уточнювати інформацію не лише де вона проживала, але і де навчалася та лікувалася. Але всі наші зусилля були варті того, оскільки у судовому процесі ми змогли довести, що жінка у неповнолітньому віці постійно проживала на території України»,- розповіла заступниця директора Рівненського місцевого центру з надання БВПД Ольга Мельник.

Відтак, Здолбунівський районний суд Рівненської області прийняв рішення задовольнити заяву пані Ази та встановити юридичний факт, що у неповнолітньому віці, а саме станом на 24 серпня 1991 року вона постійно проживала на території України. Дане рішення суду дозволяє пані Азі вперше в своєму житті позбутися статусу особи без громадянства та в подальшому оформити паспорт громадянина України.

Номер справи: № 569/23625/21

Посилання на рішення суду в єдиному державному реєстрі судових рішень https://reyestr.court.gov.ua/Review/104076916