назад
25.02.16

Адвокат довів безпідставність позову банку до спадкоємця боржника

Суд відмовив у задоволенні позову банку, який вимагав стягнення усієї заборгованості померлого клієнта за кредитним договором з одного спадкоємця.

Клієнту, який звернувся до Старокостянтинівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у справі щодо стягнення з нього банком, як зі спадкоємця боржника, коштів за кредитним договором, призначили адвоката Дмитра Сидорука (доручення №19 від 25 лютого 2016 року).

Для обґрунтування позову банк посилався на те, що позичальник помер, а обов’язок сплатити кредит та відсотки за користування ним згідно з чинним законодавством покладено на спадкоємців. На дату смерті заборгованість позичальника перед банком за кредитним договором становила понад 10 тисяч гривень.

Адвокат провів попередній аналіз справи та подав до суду заперечення проти позову. У результаті 19 вересня 2016 року Красилівський районний суд вирішив, що позов не підлягає задоволенню з огляду на такі підстави:

– по-перше, позивач не надав суду доказів того, що померлий уклав кредитний договір з банком та отримав кредит, за користування яким необхідно сплачувати відсотки згідно з умовами договору. Надана в підтвердження позовних вимог анкета-заява не свідчить про отримання померлим кредиту. Крім того, в самій анкеті-заяві не зазначено кредитного ліміту і суду не надано доказів, що померлий отримав кредитну картку;

– по-друге, спадкоємцем майна є не тільки відповідач, є й інші спадкоємці, які прийняли спадщину. Відповідно до ст. 1282 Цивільного кодексу України спадкоємці зобов’язані задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості майна, одержаного у спадщину. Кожен із спадкоємців зобов’язаний задовольнити вимоги кредитора особисто, у розмірі, який відповідає його частці спадщини. Проте позивач не звернувся до інших спадкоємців з позовом про стягнення боргу спадкодавця;

– по-третє, кредитор спадкодавця, який не пред’явив вимоги у строки, встановлені законодавством, позбавляється права вимоги. Позичальник помер у липні 2014 року. За нормами ст. 1281 Цивільного кодексу України, кредиторові спадкодавця належить протягом шести місяців від дня, коли він дізнався або міг дізнатися про відкриття спадщини, пред’явити свої вимоги до спадкоємців, які прийняли спадщину, незалежно від настання строку вимоги. Якщо кредитор спадкодавця не знав і не міг знати про відкриття спадщини, він має право пред’явити свої вимоги до спадкоємців, які прийняли спадщину, протягом одного року від настання строку вимоги.

Таким чином, за рішенням суду, відповідач не має обов’язку щодо погашення заборгованості перед банком у повному обсязі, а заявлені позовні вимоги слід залишити без задоволення.

В апеляційному порядку рішення суду не оскаржувалось.