Виховання дитини з інвалідністю потребує багато сил та терпіння. У зв’язку із значним обмеженням життєдіяльності внаслідок порушення розвитку та росту дитини, втрати контролю за своєю поведінкою, здатності до самообслуговування, пересування, орієнтації, спілкування соціальна адаптація дитини проходить зі складнощами. Оскільки, такі діти мають фізичні, інтелектуальні, сенсорні та рухові обмеження, то потребують постійної підтримки та допомоги, в першу чергу з боку батьків. Таким батькам держава гарантує право на достроковий вихід на пенсію: для матері – після досягнення нею 50 років та за наявності 15 років стажу. Також за вибором матері або в разі її відсутності, якщо виховання дитини з інвалідністю здійснювалося батьком, йому призначається дострокова пенсія за віком після досягнення 55 років та за наявності страхового стажу 20 років.
До Кременецького бюро правової допомоги звернувся пан Василь з питанням оскарження рішення органу Пенсійного фонду України щодо відмови в призначенні дострокової пенсії за віком. Оскільки, у 1991 році у нього народився син, якому в подальшому було встановлено І групу інвалідності підгрупа А, інвалід з дитинства. На жаль, на початку 2022 року син пана Василя помер. При досягненні 55 річного віку він звернувся до ГУ ПФУ в Тернопільській області із заявою про призначення йому дострокової пенсії за віком, як батьку дитини з інвалідністю. Однак, йому було відмовлено у призначенні такої пенсії, оскільки, як стверджує ПФУ, його дружиною, як матір’ю – дитини з інвалідністю було уже використано право на призначення пенсії (незалежно від виду), зокрема за вислугою років, до досягнення 60-річного віку.
Узгодивши правову позицію з клієнтом, адвокат Петро Корф, якого призначив Кременецький місцевий центр з надання БВПД на надання правової допомоги, підготував позовну заяву про зобов’язання органу Пенсійного фонду України призначити дострокову пенсію.
Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 07.11.2022 року по справі № 500/3284/22 позовні вимоги були задоволені повністю ().
Коментує адвокат Петро Корф:
Дружина позивача, маючи право на різні види пенсії, обрала вид пенсії за вислугою років, а позивач з огляду на положення статті 115 Закону України «Про загальнообов`язкове держане пенсійне страхування» мав суб`єктивне право як один із членів подружжя, що здійснювало виховання дитини з інвалідністю, на призначення дострокової пенсії за віком.
Твердження органу ПФУ про те, що дружиною пана Василя вже використано право на призначення їй пенсії (незалежно від виду) до досягнення пенсійного віку (тобто дострокове призначення пенсії), й відсутність у зв`язку з цим у нього права на призначення дострокової пенсії за віком, як у батька дитини з інвалідністю відповідно до пункту третього частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», є безпідставним та ґрунтується на неправильному застосуванні норм чинного законодавства.
Допустимість реалізації права батька дитини з інвалідністю на призначення йому дострокової пенсії за віком не може ставитися в залежність від реалізації матір`ю свого права на пенсію за вислугою років. Крім того, на час звернення до органу ПФУ із відповідною заявою клієнтом дотримані умови щодо досягнення необхідного віку (55 років) та наявності страхового стажу не менше 20 років.