Через тимчасову окупацію ворогом наших земель у громадян виникає чимало труднощів, які необхідно вирішувати виключно у судовому порядку. З такими проблемами зіткнулась і пані Марта, яка через окупацію рідного міста знайшла прихисток у Червонограді й звернулась там до Червоноградського бюро правової допомоги.
На окупованій території залишився її дядько (брат матері), за яким пані Олена доглядала, доки була вдома, та була спадкоємицею за заповітом. У березні 2022 року дядько помер. Єдиним документом, який засвідчує його смерть, було лікарське свідоцтво. Клієнтка розповіла, що не зверталася до відділів ДРАЦС щодо реєстрації смерті, оскільки знала, що отримає відмову, адже документів у неї не було, а довідка, видана у ДНР не має законної сили. Єдиною підставою для державної реєстрації смерті особи на підставі медичних документів, оформлених медичними закладами на непідконтрольній території, є рішення суду про встановлення факту смерті особи. Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі встановлення у судовому порядку факту смерті.
За дорученням Червоноградського місцевого центру з надання БВПД у справу вступила адвокат, що співпрацює з системою БПД Оксана Мартинюк .
«Справи про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду. Тож, відповідно до діючого законодавства, пані Марта могла бути заявницею у даній справі, тому після збору доказів до Червоноградського міського суду ми подали позов про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме факту смерті громадянина України на тимчасово окупованій території».
Дослідивши факти Червоноградський міський суд заяву пані Марти задовольнив.
Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень: № 459/1789/22