назад

Дійсність біржового договору купівлі-продажу будинку визнали через суд

Не можу оформити спадщину, оскільки договір купівлі-продажу будинку, укладений на товарній біржі, не був нотаріально посвідчений – з такою проблемою звернулась клієнтка до Миколаївського бюро правової допомоги №1. Вирішити проблему допомогла завідувачка бюро Надія Матвєєва.

Ще в грудні 1997 року вони з чоловіком придбали 50/100 часток житлового будинку, тоді ж був оформлений договір купівлі-продажу нерухомого майна, укладеним на товарній біржі, однак нотаріально його не посвідчили. Після смерті чоловіка жінка звернулась до приватного нотаріуса щодо видачі свідоцтва про право на спадщину, проте, нотаріус відмовив в оформлені спадщини та надав роз’яснення про необхідність нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу нерухомого майна.

Враховуючи обставини справи, вирішення проблеми було можливе лише у судовому порядку. Тож юристка зібрала відповідні письмові докази та склала позовну заяву про визнання біржової угоди дійсною. Суд позов задовільнив, оскільки сторони домовилися щодо всіх істотних умов договору купівлі-продажу і така домовленість підтверджується письмовими доказами, повністю виконали умови угоди і в даний момент відповідачі ухиляються від нотаріального оформлення угоди. Відтак тепер клієнтка зможе завершити оформлення права власності на свій житловий будинок.

 

Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень №490/1287/22

 

Як зазначає юристка, такі ситуації не є рідкістю, у 90-ті роки багато хто купляв нерухомість через товарну біржу, при цьому за посвідченням до нотаря не зверталися, користуючись ст. 15 Закону України «Про товарну біржу». В редакції, що діяла на час укладання договору купівлі-продажу, не підлягали нотаріальному посвідченню угоди, зареєстровані на біржі, якщо вони являють собою купівлю-продаж, поставку та обмін товарів, допущених до обігу на товарній біржі. Водночас в Цивільному кодексу (ЦК) України, передбачено, що згідно зі статтею 227 Цивільного кодексу УРСР, який діяв на час виникнення спірних правовідносин, договір купівлі-продажу жилого будинку повинен бути нотаріально посвідчений.

«В такій ситуації власнику потрібно звернутися до суду з позовною заявою про визнання договору купівлі-продажу житлового будинку таким, що відбувся, та визнання права власності на нерухоме майно», – зазначає Надія Матвєєва.