назад
13.12.22

Адвокат з Менщини допомогла у вирішені справи про стягнення аліментів на утримання дружини до досягнення дитиною трьох років

Іноді життєві обставини складаються так, що чоловік та дружина, які перебувають у шлюбі, мають спільних дітей та, з тих чи інших причин не бачать спільного майбутнього. Нерідко, в такому випадку, жінка опиняється в скрутному становищі та потребує матеріальної допомоги. Проте, далеко не завжди чоловік згоден надавати таку допомогу на добровільних підставах. За виникнення такої потреби положення, що містяться у сімейному законодавстві зобов’язують подружжя надавати один одному матеріальну підтримку.

До бюро Менського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернулась пані Марина із заявою про стягнення аліментів на утримання дружини до досягнення дитиною трьох років.

Спілкуючись з головним юристом відділу безоплатної правової допомоги  Менського місцевого центру з надання БВПД Ларисою Омельяненко жінка повідомила, що  з 2021 року перебуває у зареєстрованому шлюбі з чоловіком, проте, сімейне життя не склалося і вони тривалий час проживають окремо. Від шлюбу мають малолітню дитину 2022 року народження, котра знаходиться на утриманні матері та проживає разом з нею.

Пані Марина на даний час перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, не працює. Оскільки утримання дитини  потребує значних витрат, а жінка  доходів, крім соціальних виплат по догляду на дитину, не має, тому, потребує допомоги від чоловіка.

Чоловік пані Марини офіційно працевлаштований, має стабільний і достойний дохід та має фінансову можливість надавати матеріальну допомогу на утримання дитини, а також, на утримання дружини до досягнення дитиною трирічного віку, проте, відмовляється надавати матеріальну допомогу.

На підставі звернення клієнтки про надання безоплатної правової допомоги, було надано безоплатну правову допомогу та уповноважено головного юриста відділу безоплатної правової допомоги Менського місцевого центру з надагння БВПД Ларису Омельяненко на надання безоплатної вторинної правової допомоги заявниці.

Положеннями частини 1 статті 75 Сімейного кодексу України передбачено, що дружина, чоловік повинен матеріально підтримувати один одного.

Відповідно до частини 1 статті 80 Сімейного кодексу України аліменти присуджуються одному з подружжя у частині від заробітку (доходу) другого з подружжя і (або) у твердій грошовій сумі

Дружина, з якою проживає дитина, має право на утримання від чоловіка – батька дитини до досягнення дитиною трьох років. Право на утримання вагітної дружини, а також дружини, з якою проживає дитина, має незалежно від того, чи вона працює та незалежно від її матеріального становища, за умови, що людина може надавати матеріальну допомогу (частини 2, 4 статті 84 Сімейного кодексу України).

Таким чином, необхідною умовою утримання дружини, з якою проживає дитина є можливість чоловіка надавати матеріальну допомогу.

Виходячи з положень, які складаються в Постанові Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 року № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів», при вирішенні питання про стягнення аліментів на утримання дружини до досягнення дитиною трьох років, суд бере до уваги стан здоров’я та матеріальне становище платника аліментів; стан здоров’я та матеріальне становище отримувача аліментів, наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних дружин, батьків, повнолітніх дітей; сімейний стан платника аліментів, наявність у платника аліментів зобов’язань зі сплатою аліментів на дитину за рішенням суду, наявність нерегулярного, мінімального, невизначеного доходу.

Таким чином, аналіз даних положення сімейного законодавства України передбачає право дружини-матері на утримання чоловіком-батьком до досягнення дитячого трирічного віку незалежно від того, чи вона працює та незалежно від її матеріального становища, за умови, що чоловік може надавати матеріальну допомогу.

Подання до суду доказів того, що дружина, з якою проживає дитина, потребує матеріальної допомоги, не є обов’язковим, а остаток права на аліменти належать дружині – матері незалежно від цієї матеріальної бази.

У відповідності до Закону України «Про судовий збір», від сплати судового збору звільняються заявники – у справах про стягнення аліментів.

Узгодивши  із заявницею правову позицію  та зібравши  необхідні документи,   головний юрист  відділу безоплатної правової допомоги Менського місцевого центру з надагння безоплатної вторинної правової допомоги  Лариса Омельяненко   підготувала позовну заяву до  Менського районного  суду Чернігівської області   про стягнення аліментів на утримання дружини до досягнення дитиною трьох років.