назад
30.12.15

Адвокат захистив право клієнтки на землю

Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області відмовило жінці у виділенні паю через відсутність на території сільської ради земель колективної власності, земель запасу та резерву державної власності, які б могли бути передані у власність. Адвокат, призначений у Хмельницькому місцевому центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги, довів право клієнтки на землю на території будь-якої іншої найближчої сільської ради, де є вільні земельні ділянки запасу та резерву.

     Три роки тому за матір’ю жінки, що звернулася до Хмельницького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги було визнано право на земельну частку (пай) на землях колективної власності агрофірми “Проскурів”, що у Хмельницькому районі. З огляду на це Хмельницький міськрайонний суд 27 травня 2013 року зобов’язав Хмельницьку районну державну адміністрацію видати спадкоємиці сертифікат на відповідну земельну частку (пай).

     Однак у листопаді 2013 року ухвалою Хмельницького міськрайонного суду було змінено спосіб виконання цього рішення: тепер пай слід бло виділити із земель запасу чи резервного фонду на території Розсошанської сільської ради Хмельницького району. Крім того, було замінено боржника – з Хмельницької райдержадміністрації на Головне управління Держземагентства у Хмельницькій області.

     Як розповіла клієнтка місцевого центру, її мати померла, не встигнувши за життя отримати правовстановлюючий документ на землю. Таким чином, у 2015 році право на земельну частку в порядку спадкування визнано судом за донькою, яка, бажаючи отримати успадкований від матері пай в натурі (на місцевості), звернулася із заявою про передачу земельної ділянки у власність до Головного управління Держгеокадастру в Хмельницькій області. Проте у задоволенні заяви їй відмовили, аргументувавши таку відповідь відсутністю на території Розсошанської сільської ради земель колективної власності, державних земель запасу та резерву, які б могли бути передані у власність.

     Відтак, щоб оскаржити відмову управління Держгеокадастружінка звернулася до Хмельницького місцевого центру з надання БВПД. 30 грудня 2015 року адвокат Вадим Плавуцький отримав від центру доручення № 150 на представництво і захист інтересів клієнтки та одразу взявся за справу: підготував адміністративний позов до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (третя особа — Хмельницька районна державна адміністраціяпро зобов’язання Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області надати його клієнтці дозвіл на розробку документації із землеустрою щодо виділення в натурі (на місцевості) земельної частки (паю) в розмірі 2,5875 умовних кадастрових гектара із земель державної власності (запасу та резерву) на території Хмельницького району.

     В адміністративному позові захисник врахував правову позицію Пленуму Верховного Суду України, викладену у постанові від 16.04.2004 року № 7 “Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ”, де зазначено, що при неможливості надати особі земельну частку (пай) з колективної власності через відсутність необхідної для цього землі остання, відповідно до пункту 7 Указу Президента України від 8 серпня1995 р. № 720/95 “Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям”, має бути надана із земель запасу, створеного місцевою радою під час передачі землі у колективну власність.

У ході судового розгляду суд встановив, що вимоги позивача є обґрунтованими і земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва має бути виділена Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області позивачу на території будь-якої іншої найближчої сільської ради, де є вільні земельні ділянки запасу та резерву.