назад

У серпні 2016 року до Кременецького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернувся громадянин Ц. з метою подання позовної заяви про визнання дій управління Пенсійного фонду України Тернопільської області неправомірними, зарахування пільгового стажу та призначення йому пенсії на пільгових умовах. Адвокатці Мирославі Вальчук, яка співпрацює з центром, вдалося відстояти право клієнта на пільгову пенсію як трактористу-машиністу.

В обґрунтування  вимог адвокатка посилалася на те, що 8 квітня 2016 року чоловік звернувся до Лановецького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (далі — управління ПФ) із заявою про призначення пенсії за віком згідно з п. «в» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», оскільки вважав, що має право на призначення такої пенсії. На цю заяву 7 липня 2016 року чоловік отримав відмову, яку управління ПФ мотивувало тим, що заявник не підтвердив 20 років роботи трактористом-машиністом, безпосередньо зайнятим у виробництві сільськогосподарської продукції, цим не зарахувавши  до  пільгового стажу роботи  більше  двох  років праці на посаді тракториста-машиніста. Після отримання зазначеного рішення заявник подав на Комісію при Головному управлінні ПФУ в Тернопільській області низку документів з організацій, де він працював, для того, аби підтвердити пільговий стаж роботи трактористом, оскільки ці організації ліквідовані. Однак, Комісія не прийняла стосовно цього жодного рішення.

Захищаючи інтереси клієнта, адвокатеса відсилалася до пункту «в» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», який визначає, що на пільгових умовах право на пенсію за віком мають трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, — чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.

Згідно із ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Доводячи у суді право чоловіка на пільгову пенсію, Мирослава Вальчук посилалася і на п. п. 1, 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, у яких ідеться, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Відповідно до п. 20 зазначеного Порядку у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

У результаті, Лановецький районний суд прийняв рішення від 12 липня 2017 року про задоволення позовних вимог громадянина Ц. щодо призначення  йому пільгової пенсії  як трактористу-машиністу.