назад
06.05.24

Безспірність заборгованості не доведено: виконавчий напис приватного нотаріуса не підлягає виконанню

Минулого року Зоя через мобільний застосунок «Дія» дізналася про наявність двох виконавчих проваджень про стягнення з неї заборгованості за нарахованими і несплаченими відсотками по кредиту та за нарахованою пенею на корить фінансової компанії, з якою жінка не укладала жодних договорів. Ці виконавчі провадження були відкриті на підставі виконавчих написів, виданих приватним нотаріусом. Загальна сума, яка підлягала стягненню, становила майже 70 тис. грн.

На підставі постанови про вікриття виконавчого провадження іі рахунок арештували.

Жінка дійсно брала два кредити у 2014 та у 2016 роках, проте в іншій банківській установі, справно сплачувала відсотки і мала намір погасити кредити. Більше того, вона має платіжки, які це підтверджують.

Проте, в певний період її платежі почали повертатися.

Як виявилося, банківська установа продала борг іншій фінансовій установі, а та — ще одній, а потім — четвертій. 

У результаті Зоя мала виплачувати заборгованість зовсім іншій фінансовій установі, але не мала про це жодного уявлення. Їй не повідомили, що вона має сплачувати кошти іншій установі та не надали нові реквізити для оплати.

Жінка не погодилася із законністю стягнення з цих сум і вирішила звернутись до суду та оскаржити виконавчі написи нотаріуса.

Саме з цим наміром, за порадою знайомої, вона звернулася до системи БПД — Сахновщинського бюро правничої допомоги, що на Харківщині.

Середньомісячний дохід Зої не перевищує розміру двох прожиткових мінімумів, отож вона має право на безоплатну допомогу із зверненням до суду.

Представляти інтереси у суді доручили юристці Людмилі Клімовій.

Вона зібрала необхідні документи, підготувала та подала до суду дві позовні заяви про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню, за кожним виконавчим написом окремо.

«У цих справах важливо те, що моя клієнтка не перебувала у договірних відносинах з цією фінансовою установою, ніякі кредитні нотаріально посвідчені договори не укладала, жодних письмових вимог зобов’язального характеру про стягнення з неї заборгованості на користь фінансової установи не отримувала. Більше того, подані банком документи не підтверджували безспірність заборгованості», — коментує Людмила Клімова.

Отож, суд дослідив всі обставини по цих справах та визнав виконавчі написи нотаріуса такими, що не підлягають виконанню з підстав, що їх вчинено, без надання всіх документів, що підтверджують безспірну заборгованість.

Ці справи в Єдиному державному реєстрі судових рішень: № 624/1115/2023 та № 624/1114/2023.

Довідково. Виконавчий напис нотаріуса  — це розпорядження нотаріуса щодо стягнення грошових сум або витребування від боржника майна, здійснене на документах, що встановлюють заборгованість (ст. 87 Закону України «Про нотаріат»). Безспірність заборгованості чи іншої відповідальності боржника – це обов’язкова умова вчинення нотаріусом виконавчого напису (стаття 88 Закону України «Про нотаріат»). Крім того, обов’язковою умовою є те, що з дня виникнення права вимоги має минути не більше трьох років.