Допущення помилок при складанні та оформленні документів (наказів, актів, витягів, довідок, трудових книжок тощо) може мати негативні наслідки для людини, так як особа може втратити належні їй майнові та немайнові права. Такий прикрий випадок стався з пані Світланою, коли вона збиралася оформити пенсію і виявила розбіжності в документах.
Жінка звернулася до фахівців Шумського бюро правової допомоги та розповіла, що у трудовій книжці її анкетні дані зазначено без дати народження. Крім того, у вкладиші до трудової книжки ім’я пані Світлани, зазначено «Оксана»; у архівних витягах із попередніх місць роботи ім’я написано з помилками, у деяких зарплатних відомостях – написано тільки прізвище та ініціали.
Кременецький місцевий центр з надання БВПД призначив адвокатку Ірину Медвідь для надання правової допомоги. Вивчивши матеріали справи та узгодивши правову позицію з клієнткою, адвокатка підготувала заяву до Шумського районного суду про встановлення факту, що має юридичне значення.
Дослідивши надані докази, суд дійшов висновку про наявність законних підстав для задоволення заявлених вимог.
Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень: № 609/992/22.
Довідково. Встановлення факту, що має юридичне значення відбувається у порядку окремого провадження. Перелік фактів, які мають юридичне значення і можуть бути встановлені судом закріплено у ст. 315 ЦПК України, однак він не є вичерпним, тому в судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Умови розгляду судом справ про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі:
- згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян;
- законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення;
- заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення;
- встановлення факту не пов’язується з наступним вирішенням спору про право (суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо з заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право, а якщо спір про право буде виявлений під час розгляду справи, – залишає заяву без розгляду).