Через війну багато людей перемістилися на безпечніші території і стали внутрішньо переміщеними особами. Найчастіше ці люди розміщувалися в гуртожитках комунальних або державних установ та організацій.
Тепер керівники установ, яким належать гуртожитки, вимагають, щоб мешканці укладали з ними договори користування приміщеннями тимчасового проживання ВПО (договори тимчасового проживання).
Чи законна така вимога
Так. Внутрішньо переміщеним особам можуть запропонувати укласти договір тимчасового проживання, якщо гуртожиток належить до фонду житла, призначеного для тимчасового проживання ВПО, який формується органами місцевого самоврядування.
За що потрібно платити
Проживання у гуртожитку безоплатне для ВПО. Однак вони зобов’язуються оплачувати житлово-комунальні та інші послуги, які визначаються договором, укладеним між ВПО та уповноваженим органом, якому належить гуртожиток.
Обов’язок платити за житлово-комунальні та інші послуги виникає з дня підписання між ВПО та уповноваженим органом договору тимчасового проживання в житлових приміщеннях гуртожитку.
На який термін укладається договір
Житло з фонду безоплатно надається ВПО у тимчасове користування на строк до одного року.
Чи можна продовжити цей термін
Так, цей термін можна продовжити, якщо:
- людина не втратила статус ВПО (за яких умов втрачається статус ВПО, ми писали тут);
- якщо ВПО не отримали в користування іншого житла (наприклад, не придбали, орендували самостійно тощо).
Для цього за 60 днів до закінчення строку договору користування ВПО має подати відповідну заяву до органів місцевого самоврядування.
Якщо це не зробити вчасно, то можна втратити право на продовження договору.
Після закінчення строку дії договору ВПО зобов’язана звільнити житлове приміщення упродовж трьох днів.
Житлові приміщення з таких фондів не підлягають приватизації, обміну та поділу, наданню їх в піднайм та не можуть використовуватися для вселення інших осіб в момент дії раніше укладених договорів.
Висновок
ВПО мають законне право на проживання в гуртожитках лише після укладення договору тимчасового проживання.
У цьому договорі, зокрема, зазначається, що ВПО обов’язані сплачувати за житлово-комунальні та інші послуги, які визначаються таким договором.
Потрібна інша консультація юриста?
Отримайте її дистанційно з будь-якого питання: https://legalaid.gov.ua/kliyentam/yak-otrymaty-bpd/
Безоплатна правнича допомога переселенцям у Волинській, Рівненській, Львівській, Тернопільській, Закарпатській, Івано-Франківській та Чернівецькій областях надається Західним регіональним центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги у співпраці з Данською радою у справах біженців (DRC) та завдяки фінансуванню в рамках цивільного захисту і гуманітарної допомоги Європейського Союзу. Висловлені у публікації погляди та думки належать лише автору (авторам) та не обов’язково відображають погляди Європейського Союзу або DRC. Ні Європейська Комісія, ні DRC не несуть відповідальності за будь-яке використання цієї інформації.