У підлітковому віці хлопці та дівчата не завжди задумуються над наслідками своїх вчинків. І навіть одна безглузда помилка може зіпсувати неповнолітньому подальше майбутнє.
Такий прикрий випадок трапився із 15-річним буковинцем Сергієм. Шукаючи пригод, хлопець натрапив на гірський велосипед, який стояв на першому поверсі одного з під’їздів багатоквартирного будинку. Сергію закортіло забрати велосипед собі. Вже за якусь мить він осідлав двоколісного і чимдуж натиснув на педалі.
Пані Марина, у якої Сергій поцупив велосипед вартістю 12 тисяч грн., одразу заявила про це в поліцію. Тож на підлітка чекала кримінальна відповідальність (частина 1 статті 185 Кримінального Кодексу України передбачає максимальне покарання – арешт до 6 місяців або обмеженням волі до 5 років).
Оскільки Сергій раніше не притягався до кримінальної відповідальності, прокурор під час досудового розслідування справи запропонував йому взяти участь у «Програмі відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення». Хлопець погодився. Відтак у Регіональному центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Чернівецькій області прийняли рішення застосувати програму та видали доручення для проведення медіації (посередництва) адвокату-медіатору Вікторії Роскрут.
Сергій успішно пройшов програму відновлення для неповнолітніх. Зокрема, до роботи з підлітком залучили й психолога, яка провела з ним серію занять із корекційної програми «Життєві навички» та соціально-психологічного проєкту «Профілактика правопорушень та злочинів у ПТНЗ». Загалом, за допомогою медіації Сергій усвідомив наслідки свого вчинку, щиро розкаявся, примирився з потерпілою та повернув їй велосипед. Ці обставини суд врахував у своєму рішенні й звільнив хлопця від кримінальної відповідальності.
Нагадаємо умови застосування «Програми відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення»:
● наявність потерпілої сторони (фізичної або юридичної особи);
● вперше вчинення кримінального проступку або нетяжкого злочину;
● визнання неповнолітнім факту вчинення злочину;
● згода неповнолітнього і потерпілого на участь у програмі.
Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень: