назад
09.02.22

«Діти не твої, але аліменти сплачуватимеш». Як система БПД допомогла військовослужбовцю із Кам’янеччини

Історія Геннадія, яка могла б лягти в основу сценарію для кінофільму, починалася так, як зазвичай буває в житті: кохання, одруження, народження двох дітей… Все змінилося через три роки. Шлюб розпався, діти залишилися жити з колишньою дружиною, а Геннадій, який служив за контрактом у Збройних Силах України, сплачував аліменти на їхнє утримання.

Згодом знайомі почали шепотітися за спиною, а потім й говорити чоловікові в обличчя, що він не є батьком дітей. Та Геннадій вирішив не довіряти чужим людям, а прямо запитати про це колишню дружину. Жінка підтвердила, що народила дітей не від нього, проте заявила, що сплачувати аліменти чоловікові все одно доведеться, адже в документах саме він вказаний їхнім батьком.

Певний час на рахунок колишньої дружини справно надходили гроші на утримання дітей. Та трапилася біда – Геннадій отримав травму в зоні АТО, служити більше не зміг. Сплачувати аліменти не було з чого. Через заборгованість виконавча служба наклала арешт на земельну ділянку, яку чоловік отримав як учасник бойових дій, а відтак почала готувати документи для її продажу.

Така ситуація спонукала Геннадія звернутися до Новоушицького бюро правової допомоги Кам’янець-Подільського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Він розповів начальниці бюро Анастасії Неборецькій про свої сумніви з приводу батьківства. За словами Геннадія, це був його третій шлюб, у двох попередніх йому не вдалося стати батьком.

Для початку юристка порадила клієнтові зробити необхідні аналізи. Дослідження показало, що теоретично стати батьком шанси у чоловіка дуже низькі. Тому йому рекомендували зробити ДНК-тест для встановлення батьківства.

Оскільки колишня дружина не погоджувалася зробити тести добровільно, Анастасія Неборецька подала до суду позовну заяву про виключення з актових записів про народження дітей відомостей про батька, а також клопотання про призначення судом молекулярно-генетичної експертизи.

Ухиляючись від експертизи, жінка з дітьми двічі не з’явилась до експертної установи. Та зрештою вона визнала заявлені позовні вимоги. А Новоушицький районний суд Хмельницької області задовольнив позовну заяву. 25 січня цього року рішення у справі набрало законної сили.

«Зараз ми продовжуємо допомагати клієнтові вирішити його проблему. Вже подали позовну заяву про звільнення від сплати аліментів на утримання дітей та заборгованості за аліментами, щоб чоловік не втратив свою земельну ділянку через заборгованість, яка, зважаючи на обставини, його не стосувалася», – розповідає Анастасія Неборецька.

Рішення у справі № 680/452/21 можна переглянути за посиланням – https://bit.ly/3HFkZSB

Пояснює начальниця Новоушицького бюро правової Анастасія Неборецька: 

Стаття 136 Сімейного кодексу України передбачає, що особа, яка записана батьком дитини відповідно до статей 122, 124, 126 і 127 Сімейного кодексу України, має право оспорити своє батьківство, пред’явивши позов про виключення запису про нього як батька з актового запису про народження дитини. У разі доведення відсутності кровного споріднення між особою, яка записана батьком, та дитиною суд постановляє рішення про виключення відомостей про особу як батька дитини з актового запису про її народження. Оспорювання батьківства можливе лише після народження дитини і до досягнення нею повноліття. Оспорювання батьківства неможливе у разі смерті дитини, а також не має права оспорювати батьківство особа, записана батьком дитини, якщо в момент реєстрації себе батьком дитини вона знала, що не є її батьком, а також особа, яка дала згоду на застосування допоміжних репродуктивних технологій відповідно до частини першої статті 123 цього Кодексу. До вимоги чоловіка про виключення запису про нього як батька з актового запису про народження дитини позовна давність не застосовується.

Пунктами 2.13, 2.13.1 «Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання», затверджених наказом Міністерства Юстиції України від 12 січня 2011 року N 96/5, встановлено, що підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є: рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану».