До системи правової допомоги звернулась пані Оксана, яка мала намір визначити додатковий строк для прийняття спадщини після смерті свого брата Андрія. Жінка розповіла, що пропустила строк для прийняття спадщини, адже вважала, що вона є спадкоємцем за законом після померлого брата, який проживав сам. Окрім того в період прийняття спадщини жінка хворіла, тому і не зверталась до нотаріуса, адже думала, що фактично прийняла спадщину.
Державний нотаріус відмовив жінці у видачі їй свідоцтва про право на спадщину за законом на майно її померлого брата Андрія, у зв’язку з тим, що вона пропустила шестимісячний строк для прийняття спадщини та відсутній факт прийняття нею спадщини.
Узгодивши правову позицію з клієнткою, адвокатка Мирослава Вальчук, яку призначив Кременецький місцевий центр з надання БВПД, підготувала позовну заяву про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до ст.1262 ЦК України у другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.
«Причиною пропуску позивачем встановленого ст. 1270 ЦК України шестимісячного строку для прийняття спадщини є те, що спадкодавець є її рідним братом, інших спадкоємців немає, тому пані Оксана вважала, що прийняла спадщину, крім того в цей період позивач хворіла, перенесла оперативне втручання, що додатково обумовило несвоєчасне звернення із заявою про прийняття спадщини», – коментує адвокатка.
На підставі ст. 1272 ЦК України та враховуючи зазначене у позовній заяві, суд встановив, що дані обставини є поважними причинами пропущення строку і свідчать про можливість визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Тож суд визначив додатковий строк – два місяці з моменту набрання рішення суду законної сили, дозволивши жінці реалізувати своє право на прийняття спадщини.
Ця справа є у Єдиному державному реєстрі судових рішень: № 602/557/22.