Фахівчиня Старокостянтинівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Олександра Боровик довела в суді, що ненадання учаснику бойових дій додаткової відпустки в особливий період не означає припинення права на неї. Таке право може бути реалізовано шляхом отримання грошової компенсації за невикористані календарні дні. Відтак суд зобов’язав відповідача виплатити грошову компенсацію.
Згідно з обставинами справи клієнт, як учасник бойових дій, проходив військову службу та наказом командира військової частини був виключений зі списків відділу, додаткову пільгову відпустку, передбачену законодавством, не отримував. Тому звернувся до місцевого центру з питанням про стягнення грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки.
Цю справу доручили заступниці начальника відділу правопросвітництва та надання безоплатної правової допомоги Олександрі Боровик.
Ознайомившись із ситуацією, юристка підготувала до суду позовну заяву, у якій вказала на протиправність невиплати військовою частиною учаснику бойових дій грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки за період з 2016 року по 2019 рік. Фахівчиня центру просила також зобов’язати відповідача, військову частину, провести із позивачем відповідні розрахунки.
Таку позицію Олександра Боровик обґрунтувала тим, що відповідно до Закону України «Про відпустки» учасникам бойових дій надається додаткова відпустка зі збереженням заробітної плати тривалістю 14 календарних днів на рік. З-поміж пільг, визначених у Законі України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» для учасників бойових дій, йдеться також про використання чергової щорічної відпустки у зручний для них час, а також одержання додаткової відпустки із збереженням заробітної плати строком 14 календарних днів на рік.
Незважаючи на те, що в особливий період з моменту оголошення мобілізації до припинення відповідного періоду надання військовослужбовцям інших видів відпусток, зокрема додаткової відпустки, передбаченої Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», припиняється, відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» у рік звільнення військовослужбовців зі служби у разі невикористання ними щорічної основної або додаткової відпустки їм виплачується грошова компенсація за всі невикористані дні щорічної основної відпустки, а також дні додаткової відпустки, зокрема, військовослужбовцям-жінкам, які мають дітей.
Оскільки на час прийняття наказу про виключення позивача зі списків особового складу, військова частина протиправно не виплатила йому грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки з 2016 року по 2019 рік, 17 жовтня 2019 року Хмельницький окружний адміністративний суд ухвалив рішення, яким задовольнив позовні вимоги учасника бойових дій.
Однак відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову – про відмову в задоволенні позовних вимог.
Розглянувши справу, Сьомий апеляційний адміністративний суд постановив апеляційну скаргу військової частини залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду – без змін. Постанова Сьомого апеляційного адміністративного суду набула законної сили.