Чоловік Ірини загинув у бою з окупантами. Вона не змогла оформити одноразову грошову допомогу після його загибелі — через розбіжності в документах.
Щоб оформити виплати, вона зверталася до Міського центру комплектування та соціальної підтримки. Там їй повідомили, що до кола осіб, які мають право на призначення цієї допомоги, входить і померлий батько загиблого чоловіка.
Але в документах, які надала Ірина, — в написання прізвищ батька й сина. Тому не вдається прослідкувати родинні зв’язки між чоловіками. А отже частка, яка б належала батьку, якщо б він був живий, буде зарезервована на 3 роки.
Свекор Ірини помер декілька років тому, а через помилку його прізвище в документах відрізнялося від прізвища чоловіка. Помилка в тому, що прізвище батька було написане без апострофа, а прізвище сина з апострофом.
Щоб виправити ситуацію Ірина звернулася до Сумського бюро правничої допомоги.
Оскільки середньомісячний дохід жінки не перевищує розміру двох прожиткових мінімумів, вона має право на безоплатну допомогу зі зверненням до суду.
Представляти її інтереси у суді уповноважили юристку Анну Кожушко.
Вона підготувала та подала до суду позовну заяву про встановлення факту родинних відносин між загиблим захисником та його померлим батьком.
Однак, суд першої інстанції відмовив у відкритті провадження.
«Зараз подібних справ досить багато. І спостерігається тенденція, коли цивільні суди відмовляють у відкритті провадження у справах про встановлення родинних відносин із загиблим військовим. Посилаючись на те, що ця справа має розглядатися в рамках адміністративного судочинства», — коментує завідувачка сектору Анна Кожушко.
Отримавши відмову юристка, узгодивши правову позицію з клієнткою, подала до суду апеляційну скаргу.
«Ми були впевнені у своїй позиції, і наголошували на тому, що цю справу мають розглядати у межах цивільного судочинства. Я знала, що не потрібно здаватися і ми з Іриною вирішити оскаржувати рішення суду першої інстанції», — зазначає Анна Кожушко.
Апеляційний суд частково задовольнив вимоги апеляційної скарги, а саме скасував ухвалу про відмову у відкритті провадження, а справу направив для продовження розгляду у суді першої інстанції.
І вже у листопаді 2023 року Ірина отримала рішення суду, в якому її позовні вимоги задовольнили у повному обсязі.
«Я дуже вдячна, що в нашій державі ми, члени сімей загиблих воїнів, можемо отримати якісну правничу допомогу. Коли суд відмовив мені у відкритті провадження — хотіла здатися, однак Анна Кожушко переконала, що наша позиція правильна і варто боротися. Я довірилася юристці і вже сьогодні в додатку «Дія» ознайомилася з рішенням суду на мою корись», — зазначає Ірина.
Ця справа у Єдиному державному реєстрі судових рішень: № 573/1250/23