назад
20.02.21

Фахівчиня Талалаївського бюро правової допомоги допомогла чоловіку відстояти право на отримання паспорта старого зразка через релігійні переконання

Питання зміни паспорта в Україні є доволі актуальним. Державна міграційна служба видає усім громадянам паспорти у формі картки з безконтактним електронним носієм (ID-картки). Якщо ви з певних, в тому числі релігійних, причин не хочете змінювати свій паспорт у формі книжечки на ID-картку , то звертайтеся із позовом до суду. Слід зазначити, що законодавством не врегульовано порядок видачі чи обміну ID-картки на паспорт у формі книжечки, оскільки з 01 листопада 2016 року паспорт громадянина України виготовляється виключно у формі пластикової картки. Один із подібних кейсів був у практиці Ніжинського місцевого центру з надання БВПД.
Наприкінці 2020 року до Талалаївського бюро правової допомоги звернувся чоловік із проханням захистити його права, під час заміни паспорта через непридатність йому видали ID-картку. Він розповів, що звернувся до Управління Державної міграційної служби у Чернігівській області із письмовою заявою, де просив через релігійні переконання видати йому паспорт у формі книжечки зразка 1994 року, але отримав відмову.
За дорученням центру захист прав здійснювала працівниця Талалаївського бюро правової допомоги Аліна Кошка. Узгодивши правову позицію з клієнтом правчиня подала позовну заяву до Чернігівського окружного адміністративного суду про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити дії.
Вона зазначила, що правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов`язки осіб, на ім`я яких видані такі документи, визначає Закон України від 20.11.2012 №5492-VI «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» .
Єдиний державний демографічний реєстр – це електронна інформаційно-телекомунікаційна система, призначена для зберігання, захисту, обробки, використання і поширення визначеної цим Законом інформації про особу та про документи, що оформлюються із застосуванням засобів Реєстру, із забезпеченням дотримання гарантованих Конституцією України свободи пересування і вільного вибору місця проживання, заборони втручання в особисте та сімейне життя, інших прав і свобод людини та громадянина.
Документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклета. Документи у формі книжечки на всіх паперових сторінках та на верхній частині обкладинки повинні мати серію та номер документа, виконані за технологією лазерної перфорації. Персоналізація документів у формі книжечки здійснюється за технологією лазерного гравіювання та лазерної перфорації. Персоналізація документів у формі картки виконується за технологією термодруку або лазерного гравіювання. Персоналізація документів здійснюється централізовано у Державному центрі персоналізації документів.
Паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України .
Відповідно до пунктів 3, 5, 6, 8 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-XII , бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Вносити до паспорта записи, не передбачені цим Положенням або законодавчими актами України, забороняється. Термін дії паспорта, виготовленого у вигляді паспортної книжечки, не обмежується.
Водночас, пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 №302 «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України» затверджено: зразок та технічний опис бланка паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм згідно з додатками 1 і 2; зразок та технічний опис бланка паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, згідно з додатками 3 і 4; Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України.
Позивач у адміністративному позові зазначає, що бажання отримати паспорт громадянина України у формі паспортної книжечки аргументовано релігійними переконаннями позивача та його релігійною свідомістю.
Чернігівський окружний адміністративний суд, ознайомившись з матеріалами позовної заяви, погодився з такими твердженнями позивача. Також, з огляду на правову позицію щодо наявності прав громадян на отримання паспорта у формі книжечки, викладену у постанові Великої Палати Верховного Суду від 19 вересня 2018 року в справі №806/3265/17 (Пз/9901/2/18), суд ухвалив рішення задовольнити позовні вимоги повністю.
Велика Палата Верховного Суду констатувала, що позбавлення особи можливості отримання паспорта у традиційній формі – у вигляді книжечки, і спричинені цим побоювання окремої суспільної групи, що отримання паспорта у вигляді ID-картки може спричинити шкоду приватному життю, становить втручання держави, яке не було необхідним у демократичному суспільстві, і воно є непропорційним цілям, які мали б бути досягнуті без покладення на особу такого особистого надмірного тягаря.
З повним текстом рішення можна ознайомитись за посиланням: https://reyestr.court.gov.ua/Review/92806762