До Старовижівського бюро правової допомоги за наданням безоплатної вторинної правової допомоги звернулася громадянка В. Клієнтка розповіла, що після смерті чоловіка прийняла спадщину шляхом проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини. Однак нотаріусом відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельні ділянки через розбіжність кадастрових номерів, зазначених у Державному акті та у витягах з Держаного земельного кадастру.
Ковельським місцевим центром з надання БВПД прийнято рішення про надання безоплатної вторинної правової допомоги громадянці В. та призначено головного спеціаліста Старовижівського бюро правової допомоги Тетяну Штик для представництва інтересів особи у суді (наказ № 165 від 02.11.2017 року).
Фахівець Бюро правової допомоги підготувала справу про встановлення факту ідентичності земельних ділянок та визнання права власності в порядку спадкування до судового розгляду.
Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 234 Цивільного процесуального кодексу України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до ч. 2 ст. 256 Цивільного процесуального кодексу України у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Згідно зі ст.ст. 1216, 1217 Цивільного кодексу України спадкуванням є перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Статтями 1268, 1269, 1270 Цивільного кодексу України визначено, що спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах – уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто. Особа, яка подала заяву про прийняття спадщини, може відкликати її протягом строку, встановленого для прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Пунктом 23 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30 травня 2008 року передбачено, що свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Згідно з ч. 1 ст. 1225 Цивільного кодексу України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Відповідно до ст. 116 Земельного кодексу України набуття права на землю громадянами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Частиною 1 ст. 131 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни України мають право набувати у власність земельні ділянки на підставі міни, ренти, дарування, успадкування та інших цивільно-правових угод.
14 грудня 2017 року, розглянувши у відкритому судовому засіданні справу № 168/579/17, Старовижівський районний суд Волинської області встановив факт ідентичності земельних ділянок та визнав, що громадянці В. належить право власності на земельні ділянки в порядку спадкування за законом.
Довідково:
Старовижівське бюро правової допомоги знаходиться за адресою: смт Стара Вижівка, вул. Незалежності, 52, тел. (03346) 2-14-75.