Війна вносить зміни в життя всіх українців, особливо тих, хто проживає на тимчасово окупованих територіях. Сьогодні звичні речі такі як, оформлення свідоцтва про народження, свідоцтва про шлюб чи відновлення втрачених документів стали справжнім випробовуванням, адже постійне проведення військових дій на частині території України, унеможливлює здійснення там державної реєстрації.
Отримання свідоцтва про народження донечки стало проблемою і для пані Ольги, яка була евакуйована разом із сім’єю із розбомбленого Маріуполя у березні. Жінка не змогла отримати свідоцтво про народження дочки у відділі державної реєстрації актів цивільного стану, оскільки у неї був відсутній належний медичний документ, який може бути прийнятий цією державною установою для здійснення реєстрації народження відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».
До Тернопільського бюро правової допомоги жінка звернулась за допомогою щодо звернення до суду із позовом про встановлення факту, що має юридичне значення. Їй було призначено адвоката, який допоміг із вирішенням даного питання. Фахівець подав до Теребовлянського районного суду заяву в порядку окремого провадження про встановлення факту народження дитини.
Звернувшись з відповідним позовом до суду, адвокат посилався на ст.317 ЦПК України. У якості доказів про народження дитини жінка надала обмінну карту пологового будинку, довідки про огляд під час вагітності та покази двох свідків.
Правова проблема полягала в тому, що жінка народила дитину 08 березня 2022 року у м. Маріуполі, а вже на наступний день 09 березня через обстріли та руйнування пологового будинку було знищено всю документацію та паперовий архів щодо породіль та дітей. Розгляд справи відбувся невідкладно і судом було винесено рішення про задоволення заяви – коментує адвокат Віталій Скиба.
Суд зазначив, що народження дитини відноситься до загальновідомих фактів, згідно ч.3.ст.82 ЦПК України й не потребує доказування. Дослідивши всі докази суд встановив, що у сукупності вони є підтвердженням факту народження дитини, тому позовна заява підлягає задоволенню.
Таким чином, навіть без наявності довідки про народження дитини та інших документів, необхідних для отримання свідоцтва про народження у відділах ДРАЦС, встановлення факту народження дитини цілком можливе через звернення з відповідним позовом до суду.
№ рішення суду в Єдиному державному реєстрі судових рішень: №606/579/22
Довідково: Для запобігання загрози життю та здоров’ю суддів та учасників судового процесу у період воєнного стану, доступ до Єдиного державного реєстру судових рішень та сервісу «Стан розгляду справ» тимчасово призупинено.